Před koupí nemovitosti si ověřte reálné náklady na její provoz, jako jsou energie, ale i další výdaje. Než podepíšete kupní smlouvu, měli byste je znát, stejně jako energetický štítek budovy. Spolu se splátkou hypotéky nebo úvěru vás tyto náklady budou provázet každý měsíc.
Při koupi bytu či domu se kromě splátky hypotéky hradí také zálohy na spotřebu energií a další služby. Aby vás roční vyúčtování nepřekvapilo, vyžádejte si od prodávajícího průkaz energetické náročnosti budovy, stejně jako vyúčtování energií a všech dalších souvisejících poplatků. Udělejte si přibližný měsíční rozpočet včetně splátky hypotéky, abyste si byli jistí, že vše zvládnete.

Zjistěte reálné náklady na energie předem

Každý majitel domu nebo bytu má jiné potřeby, návyky a počet členů domácnosti, takže jiné náklady budete mít ve dvou, jiné bude mít velká rodina. To, kolik „protopíte a prosvítíte“, se tedy skutečně dozvíte až po prvním vyúčtování. Nicméně předem byste měli mít alespoň ponětí.

Nechte si proto předložit vyúčtování energií z posledního období, případně smlouvy s dodavateli. To vám dá představu o tom, jak vysoké zálohy budete platit, a můžete je započítat do svého teoretického rozpočtu před koupí vyhlédnuté nemovitosti.

Připadají-li vám zálohy vysoké, účinným způsobem, jak snížit pravidelné výdaje za energie, je energetická soutěž. Díky ní ušetříte až 20 % výdajů na energie. Jde v podstatě o jakýsi souboj dodavatelů energií, kteří postupně snižují cenu, přičemž zakázku získá ten dodavatel, který předloží ekonomicky nejvýhodnější nabídku. Se vším vám pomůžeme a kromě prověřeného dodavatele získáte i garanci ceny a kompletní právní a smluvní servis zdarma. Více informací najdete na setrimezaenergie.cz.

Čekají vás další „společné“ výdaje?

Pokud si koupíte byt v bytovém domě, pak je odpověď vždy ano. Minimálně vás budou čekat poplatky za odvoz odpadu, úklid a provoz společných prostor, pojištění budovy, poplatky do fondu oprav a tak dále. Ověřte si tedy pečlivě, co všechno se vás jako potenciálního nového majitele týká a jak vysoké poplatky budete muset odvádět.

Výši těchto poplatků určuje společenství vlastníků nebo družstvo podle velikosti bytu nebo podle počtu osob nahlášených v domácnosti. Ale klid – ačkoli výčet může znít děsivě, většinou nejde o přehnaně vysoké částky. 

Ovšem v případě, že si chcete koupit byt v moderním rezidenčním komplexu, pak počítejte také s možnými poplatky za parkovací místo, údržbu, recepci, zahradníka nebo třeba za ostrahu.  

Vyžádejte si energetický štítek

Poskytnout Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), tzv. energetický štítek, je povinností každého prodávajícího. Každý majitel nemovitosti je podle zákona 406/2000 Sb., povinen tento energetický štítek zajistit a poskytnout ho při prodeji nebo pronájmu nemovitosti zájemci. Existují samozřejmě výjimky, například když jde o památkový objekt, rekreační chatu, průmyslovou či zemědělskou budovu apod. Přesnou definici najdete ve znění zákona.

Energetický štítek obsahuje informace o energetické náročnosti budovy zjištěné na základě odborného posudku. Sleduje ukazatele energetické náročnosti budovy – obálku budovy, vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti, teplou vodu a osvětlení – a rozřazuje je do tříd energetické náročnosti od A (nejúspornější) po G (nejnáročnější). Stejnou škálu znáte z hodnocení spotřebičů nebo žárovek.

Díky těmto údajům si můžete udělat alespoň rámcovou představu a srovnat různé nemovitosti, pokud se zajímáte o víc variant ke koupi.

Sdílet článek