Nákup nemovitosti obyčejně nezahrnuje jen koupi domu nebo bytu jako takového. Většinou současně kupujete i pozemek (nebo alespoň jeho část), na němž nemovitost stojí. Není to však automatické, takže je třeba dát si pozor i na to, kdo je vlastníkem příslušného pozemku či pozemků. Totožnost vlastníka pozemku pod vaší budoucí nemovitostí nebo v jejím sousedství zjistíte prostřednictvím výpisu z katastru.
Kupujete-li dům na pozemku, je to zvlášť důležité. Dobře si ověřte, komu patří pozemek pod domem, v těsném sousedství domu, nebo zahrada či příjezdová cesta. Aby se vám nestalo, že dům je sice majitele, s nímž jednáte o koupi, ale pozemek, na němž stojí, je někoho jiného, případně má několik majitelů nebo na něm vázne věcné břemeno.

Velmi důležité je ověřit si hlavně majitele příjezdové cesty, abyste nekoupili dům, k němuž se pak nedostanete, protože vlastník cesty si postaví hlavu a nepustí vás. Zkrátka důkladně prověřte vlastníky všech pozemků, které se vašeho budoucího domu doslova dotýkají, abyste předešli zbytečným právním tahanicím a nočním můrám. Mimochodem, pokud byste se někdy v budoucnu rozhodli dům prodat, vlastnictví přilehlých pozemků se může výrazně odrazit v ceně. Ani při koupi bytu není od věci zjistit, kdo je vlastníkem pozemku, na němž bytový dům stojí. Většinou totiž současně s bytem kupujete i podíl na pozemku, a ten se pak odráží v ceně i v některých poplatcích, stejně jako ve vašich právech v rámci společenství vlastníků. Pokud podíl k bytu nepatří (není součástí nabídky), zajímejte se o vlastníka pozemku stejně. Důležitá je i informace, zda se o prodeji podílů majitelům bytů v domě uvažuje, a pokud ano, za jakých podmínek.  Všechny informace najdete na výpisu z katastru, ale dejte pozor na jeho datum. Zapsat novou informaci do katastru trvá jen několik týdnů, takže byste si před podpisem smlouvy měli vyžádat nebo sami zajistit skutečně aktuální výpis.

Sdílet článek