Při koupi nemovitosti byste si měli dát pozor samozřejmě i na to, v jakém stavu ji přebíráte. Trvejte na tom, aby kupní smlouva k nemovitosti jasně stanovila, kdy, v jakém stavu, s jakým vybavením a s jakými dokumenty nemovitost převezmete, ale také to, jaký bude postup v případě, že přejímku znemožňuje například nekompletní vybavení nebo vady.
Nákup nemovitosti, ať už je to byt či dům, znamená velký a nákladný krok. Po dlouhém hledání, vyjednávání s bankou o hypotéce a s majitelem o ceně, po týdnech nebo měsících čekání přichází obrovské těšení na nový domov. To je přesně okamžik, kdy můžete udělat chybu – totiž převzít nemovitost bez důkladné prohlídky. A to vás může stát tisíce korun! Stanovte si jasné podmínky, za nichž svůj nový domov převezmete.  

Starší nemovitost versus novostavba

Kupujete-li starší nemovitost, počítáte s tím, že byt nebo dům má nějaké vady, které bude třeba odstranit, případně jste připravení i na rekonstrukci. To vše byste měli zjistit (nejlépe s asistencí odborníka) už při první obhlídce nemovitosti a vše by se také mělo odrazit v ceně, ve smlouvě i v předávacím protokolu.  Ovšem u novostavby je situace trochu ošemetnější, takže určitě doporučujeme vzít si s sebou odborníka z certifikované firmy. Kupujete-li od developerské firmy, je běžné, že probíhá tzv. předpřejímka, při níž zkontrolujete vady a nedodělky. Ty pak musí prodávající odstranit (nebo vám dát slevu), než bydlení definitivně převezmete.  Průměrná cena za odstranění vad a nedodělků u bytu je sedmdesát tisíc korun, u rodinného domu víc než jednou tolik, takže jistě uznáte, že se vám vyplatí investovat těch pár tisíc do odborné asistence při přejímce.  

Co všechno byste měli při přejímce zkontrolovat?

Začněte s výměrou, abyste si byli jistí, že skutečně přejímáte tolik metrů čtverečních, kolik jste zaplatili. Dále zkontrolujte materiál a provedení podlah a omítek, provedení a funkčnost dveří a oken, topení, plynu, vody a elektroinstalace, funkčnost zařizovacích předmětů, ale také stav balkonu a dalších prostor, jako jsou sklepy a garáže. Nezapomeňte ani na čistotu, hygienické podmínky a požární bezpečnost.

Stěrače stírají…

Na první pohled může všechno vypadat dobře, ale zkuste se při všem tom nadšení soustředit na detaily. Jsou spáry kolem oken a dlaždičky koupelně dobře začištěné, jsou vypínače a zásuvky rovně, dveře nedrhnou, sprchový kout těsní, myčka a lednička fungují a kohouty topení jdou lehce otáčet? I kvůli tomu se vyplatí oko odborníka, který má zkušenosti a ví, kam se podívat. Pokud ho ale s sebou nemáte, projeďte předem trochu internet, zjistěte zkušenosti jiných kupujících a rady odborníků a udělejte si zkrátka seznam. Pak pozvolna procházejte jednu místnost za druhou a pečlivě vše odškrtávejte.

Nenechte se stresovat

V některých případech se může stát, že vám zástupce developera nebo makléř bude dýchat za krk a nutit vás k rychlé přejímce. To je špatně. Trvejte na tom, že chcete svůj čas. Za půl hodiny toho moc nezjistíte. Za svoje peníze máte právo na kvalitu, kterou očekáváte. Všechny závady a nedodělky musejí být zaznamenány a – pokud jste se předem nedohodli na kompenzaci formou snížení ceny – majitel nemovitosti je musí odstranit.  V případě, že máte štěstí a vše je v pořádku, předání nemovitosti probíhá na základě předávacího protokolu. V něm jsou uvedeny všechny věci a dokumenty, které přebíráte, stejně jako stav nemovitosti.  

Dobrá rada na závěr

Při předpřejímce i při samotném předávání bytu nebo domu vše detailně nafoťte. Jednak budete mít srovnání stavu, pokud budete trvat na opravách a odstranění nedodělků nemovitosti před převzetím, ale také jasnou dokumentaci skutečného stavu pro případné spory.

Sdílet článek