Koupě nemovitosti je vždy velký krok. Většinou kupujeme byt nebo dům s vyhlídkou na desetiletí, případně celý život. Je to velká investice, takže je dobré vědět, na co si dát při koupi nemovitosti pozor.
I když využíváte zprostředkování realitní kanceláří nebo agentem, měli byste sami znát postup při koupi nemovitosti. Alespoň v hrubých rysech. Po prohlídce a kontrole technického stavu bytu či domu si musíte ověřit všechny právní náležitosti. Nespoléhejte na to, že všechny informace, které vám předá realitní kancelář nebo původní vlastník, jsou naprosto bezchybné.

Výpis z katastru je základ

Především si opatřete výpis z katastru nemovitostí, v němž najdete všechny podstatné právní informace. Základní informace můžete získat na nahlizenidokn.cuzk.cz, ale lepší je výpis, který vydává přímo katastrální úřad nebo CzechPoint za stokorunový poplatek. Takto získaný list vlastnictví nemovitosti (LV) potvrdí nejen totožnost vlastníka nemovitosti, ale i všechny další právní okolnosti.

nahlizenidokn.cuzk.czNajdete v něm, zda se k dané nemovitosti váže zástavní právo (majitel ručí nemovitostí za půjčky), předkupní právo (více majitelů), věcné břemeno nebo třeba exekuce. Jsou tam zapsaná i právě probíhajících řízení týkající se nemovitosti. Nepřehlédněte také informaci, zda je vlastník majitelem pouze budovy, nebo jestli má vlastnická práva i k pozemku, na němž stavba stojí (v LV najdete poznámku „vlastnictví pozemku a stavby“). A pokud si nejste jistí, že všemu správně rozumíte, zeptejte se na katastrálním úřadě.

Jaké další dokumenty je dobré vidět?

Dále by vás měl zajímat i nabývací titul (kopii získáte na katastrálním úřadě), který vám řekne, za jakých podmínek prodávající nemovitost získal. U bytu vyžadujte i prohlášení vlastníka (opět z katastrálního úřadu), kde jsou skutečné výměry bytu a společných částí domu, u domu chtějte vidět kolaudační rozhodnutí a příslušnou stavební dokumentaci (kopie na stavebním úřadě).

Kupujete-li byt…

Zjistěte si také co možná nejvíce informací o hospodaření a celkových poměrech družstva nebo společenství vlastníků. Zkontrolujte stanovy, z nichž vyplývají vaše budoucí práva a povinnosti, ověřte si, kdo jsou další majitelé (běžní vlastníci, firmy…). Zjistěte, zda má společenství nebo družstvo nějaký další příjem, který se vás bude týkat (třeba z pronájmu reklamní plochy na domě). V případě družstevního bytu se zaměřte i na to, jak dobře družstvo hospodaří a zda prodávající splatil družstvu všechny dluhy. Nechte si také předložit aktuální evidenční list nebo přehled záloh, kde je uvedeno, kolik budete případně platit do fondu oprav, na správu, pojištění, svoz odpadu, jako zálohy na energie atd.

Je dobré zjistit i něco o poměrech v domě. Jaké jsou tam vztahy, kdo jsou ostatní vlastníci, co aktuálně řeší (plánované opravy, navýšení fondu oprav…) Můžete se zkrátka poptat, ale leccos lze vyčíst i ze zápisů ze schůzí vlastníků, pokud je dostanete k dispozici.

Nezapomeňte na územní plán

Rozhodně není od věci seznámit se na místním úřadě s územním plánem. V něm je uvedeno, jaké stavby se v okolí chystají, s čím se počítá v dlouhodobém výhledu v souvislosti s rozvojem lokality, ale také to, že v dané lokalitě je zakázáno provozovat určité druhy podnikání (například obtěžující hlukem).

Co najdete ve výpisu z katastru nemovitostí neboli v listu vlastnictví (LV)?

Podrobné informace o osobě vlastníka/vlastníků nemovitosti a o případných vlastnických podílech Přesnou identifikaci nemovitosti (číslo parcely, výměru, popisná či evidenční čísla budov, druh a způsob využití pozemku apod.) Údaje o omezení vlastnického práva k nemovitosti (věcná břemena, předkupní práva, zástavní práva apod.) Informace o tom, zda nebyla u soudu podána žaloba na určení vlastnictví, že je nemovitost předmětem společného vlastnictví manželů, že bylo zahájeno vyvlastňovací řízení apod. Nabývací tituly (např. kupní smlouvy, kolaudační rozhodnutí, darovací smlouvy aj.)Případné vztahy bonitovaných půdně ekologických jednotek k parcelám.

Sdílet článek