Na co si dát pozor při koupi nemovitosti? Ať už kupujete byt či dům, je třeba důkladně prověřit technický stav nemovitosti. U starších staveb je technická inspekce nemovitosti naprostou nutností, ale ani u nových rozhodně není od věci, protože často může jít o skryté vady, které pozná jen odborník. Takže pokud si chcete být opravdu jistí, investujte do znaleckého posudku stavu nemovitosti.
Při koupi nemovitosti a jejím ocenění se opravdu nestačí jen tak „porozhlédnout“. Jistě, sami poznáte popraskané zdivo nebo omítku, propadlý krov či netěsnící okna, ale jsou věci, jichž si neškolené oko nevšimne. Nebo vás nenapadne je zkontrolovat. Nikdy si nemůžete být jistí, že prodávající je k vám naprosto upřímný a nic vám takzvaně nelakuje na růžovo.

K prohlídce nemovitosti určitě přizvěte odborníka

Investovat do certifikovaného inspektora se vám rozhodně vyplatí. Můžete ho s sebou vzít jako doprovod při technické přejímce bytu nebo domu, ale ještě lepší je objednat si odborný posudek technického stavu nemovitosti.

Co inspektoři zjišťují? Soustředí se na důkladné posouzení statiky nemovitosti, stav stropů, krovů a izolací, stoupaček, rozvodů, podlah i technického zařízení a sklepů. U domů kontrolují také stav podloží, přístaveb i bazénů, u bytových domů zase společné prostory či výtahy. Posuzují také, zda nemovitost odpovídá bezpečnostním normám a poskytuje prostor pro zdravé bydlení.

V neposlední řadě vám na základě měření a vyúčtování energií nebo průkazu energetické náročnosti budovy pomohou zjistit stav nemovitosti s ohledem na úniky tepla. Získáte velmi přesnou představu o skutečném stavu pořizované nemovitosti a o její budoucí finanční náročnosti ohledně provozu a údržby.

Bonusy navíc

Ale je toho víc, co můžete odbornou prohlídkou získat. Zkušený inspektor vás může upozornit na nedostatky v dispozici nemovitosti (například málo místa na kuchyňskou linku) nebo na případné pasti, které vás mohou čekat v okolí (rozestavěný dům na vedlejší parcele bude po dokončení stínit vaši ložnici). Proto s ním konzultujte své plány na případné změny dispozice nebo užívání místností.

Plánujete-li rekonstrukci, pomůže vám vyčíslit náklady a zhodnotit, zda se koupě vůbec vyplatí. Může vám také poskytnout argumenty pro vyjednání slevy.

Nezapomeňte prověřit okolí

Rozhodně nepodceňujte získání informací o kontextu vyhlédnuté nemovitosti. Na místním úřadě se informujte o územním plánu. Stavby, které se v okolí chystají v dohledné době (ať už soukromé nebo veřejné), mohou technický stav vaší budoucí nemovitosti také výrazně ovlivnit. Když vám třeba za pár let za zahradou vyroste nákupní středisko nebo dálnice, hlučnost a prašnost se velmi zvýší.

Na co máte právo, když se projeví skryté vady?

Nový občanský zákoník umožňuje kupujícím v následujících pěti letech od obchodu na základě skrytých vad (skutečných či účelových) od smlouvy odstoupit nebo zpětně snížit kupní cenu.

Sdílet článek