Spoření pro děti oceníte jak vy, tak váš potomek, který se rozhodne studovat vysokou školu. Jen pro vaši představu jsme spočítali, kolik vás váš student nebo studentka bude měsíčně stát, když si nesežene lukrativní brigádu. Jen za ubytování na koleji, za stravu, učební pomůcky, dopravu, telefon a nějaké to kino, koncert nebo posezení s kamarády v hospodě vás vaše dítko „pumpne“ přibližně o 15 000 korun měsíčně. A to v této částce není oblečení, sportovní vybavení apod.
Proč to tedy svým dětem – a také trochu sobě – neulehčit tím, že jim včas uzavřete stavební spoření? Modrá pyramida nabízí hned tři možnosti: zvýhodněné stavební spoření pro děti a mladé Mopísek, Mopy Junior se slevou na poplatku, ale využít můžete i Moudré spoření.

Pro děti do 10 let je tu stavební spoření Mopísek

Stavební spoření můžete svému dítěti založit třeba hned po narození, jakmile dostanete rodný list. Smlouvu o stavebním spoření musí uzavřít jeden z rodičů jako zákonný zástupce dítěte, ale přispívat na něj mohou i prarodiče (resp. kdokoliv). Než aby se vám doma hromadily zbytečné hračky, raději své rodiče taktně přesvědčete, aby peníze poukázali svému vnoučeti na účet stavebního spoření.

Velkou výhodou Mopíska je uzavření smlouvy ZDARMA, takže hned na začátku ušetříte na poplatku až 1 500 korun.

Průměrné roční zhodnocení stavebního spoření Mopísek dosahuje 3,76 %[1], a to se vašemu dítěti rozhodně vyplatí.

Další výhody spoření Mopísek:

Vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 eur (cca 2,6 mil. Kč) Státní podpora činí až 2 000 Kč ročně* Po 6 letech lze úspory použít na libovolné účely Ke smlouvě navíc dostanete jako dárek oblíbenou plyšovou sovu MouMoPodmínky:

Vašemu dítěti je 10 nebo méně let Smlouva je uzavřena na cílovou částku až do výše 150 000 Kč K získání úrokového bonusu +0,5 % ročně stačí vložit na účet stavebního spoření za rok vklady ve výši 6 % ze sjednané cílové částky

Stavební spoření pro náctileté

Stavební spoření Mopy Junior s 50% slevou na poplatku je speciálně připraveno právě pro mladé, kteří si už uvědomují hodnotu peněz.

Výhody spoření Mopy Junior:

Uzavření smlouvy s 50% slevou na poplatku (poplatek za uzavření smlouvy tedy činí jen 0,5 % z cílové částky) Státní podpora až 2 000 Kč ročně Po 6 letech spoření možnost použití úspor na libovolné účely, tedy právě na financování studia Možnost čerpat výhodný úvěr na bydlení Vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 eur (cca 2,6 mil. Kč)Podmínky:

Věk 11–21 let včetně Smlouva je uzavřena na cílovou částku až do výše 150 000 Kč K získání úrokového bonusu +0,5 % ročně stačí vložit na účet stavebního spoření za rok vklady ve výši 6 % ze sjednané cílové částky

Sjednejte stavební spoření Mopy Junior svému dítěti a každou vloženou korunu zhodnotíme. Cílovou částku můžete v průběhu spoření zvýšit a spořit déle, resp. ukládat měsíčně víc. Váš potomek tak bude mít k dispozici finanční polštář, který bude moci použít na cokoliv, co bude po dobu studia potřebovat. A když uspořené peníze neutratí, bude mít dobrý základ pro čerpání úvěru na bydlení.

Kolik utratí student státní vysoké školy v Praze

Ze studentského magazínu jsme vybrali dva reálné příklady, kde si studenti spočítali, kolik je stojí studentský život v Praze.

Student, 22 let, bydlí na koleji v buňce pro čtyři. Stravuje se v menze. Učí se převážně na koleji. Po městě se přepravuje MHD. Má nejlevnější mobilní tarif. Ve volném čase chodí jednou týdně do kina a každý pátek večer jde s kamarády na pivo.

Kolejné: 3 300 Kč Jídlo: 3 000 Kč Dopravné (platí si měsíční kupon): 260 Kč (240 Kč při ročním, respektive 10měsíčním kuponu) Mobil (má studentský tarif): 299 Kč Zábava: 1 900 Kč Učebnice, pomůcky do školy atd.: 2 200 Kč
Celkem: 10 959 Kč
Studentka, 24 let, bydlí v pronájmu s dalšími dvěma spolužačkami. Snídá a obědvá velmi často v bistru, kavárně nebo salaterii. Školu má v docházkové vzdálenosti, stejně tak veškeré volnočasové aktivity, hromadnou dopravou jezdí cca 5× do měsíce. Má mobilní tarif s vyšším datovým objemem a neomezeným voláním. Často navštěvuje kina, kavárny a výstavy v Praze.

Nájem: 4 300 Kč Jídlo: 3 400 Kč Dopravné: 120 Kč Mobil (má studentský tarif): 499 Kč Zábava: 3 000 Kč Učebnice, pomůcky do školy atd.: 2 200 Kč
Celkem: 13 519 Kč

Soukromé univerzity vyjdou ještě dráž

Na soukromých vysokých školách se kromě běžných výdajů platí školné. Dražší je samozřejmě prezenční studium, kde se na českých vysokých školách při výuce v českém jazyce školné pohybuje podle podmínek (např. prospěch, docházka apod.) od 40 do 80 000 korun ročně.

Studium v zahraničí vyjde na statisíce ročně

Na některých vysokých školách v rámci EU lze studovat „zadarmo“, tedy neplatit školné. Ovšem výdaje na kolej, stravu, ale hlavně dopravu a „zábavu“ jsou podstatně vyšší než u nás. S tím musí počítat i studenti, kteří v cizině studují v rámci programu Erasmus.

Pokud byste chtěli, aby vaše dítě studovalo na některé z prestižních vysokých škol, i když nesplnilo požadavky na získání stipendia, počítejte za studium jednoho akademického stupně (Bc. nebo Mgr.) s náklady v řádech statisíců korun. Ale například na Harvardu vás bude bakalářský stupeň stát 49 600 dolarů, tedy přes 1 milion korun.

Uvedené zhodnocení je vypočítáno pro klienta s pravidelnou roční úložkou 20 000 Kč. Výpočet zahrnuje státní podporu i veškeré úhrady klienta (uzavření smlouvy, vedení a správu účtu stavebního spoření, roční výpis). Zhodnocení nezohledňuje 15% zdanění výnosů.

Sdílet článek