Kontrolujte střechu dvakrát ročně
Střechy šikmé i ploché, z tašek, plechu či lepenky potřebují před zimou a po ní patřičnou pozornost – přípravu na zimu a kontrolu na jaře. Jde o pohledovou kontrolu veškerých spojů a překryvů, napojení a zakončení. Odstraňte všechny nežádoucí kusy, větve a listí. Opravte mechanická narušení a vyměňte poškozené díly. To vše jsou věci, které prodlužují její životnost. Nesnažte se však dělat vše sami, raději se obracejte na profesionály.
U plochých střech se pak vyplatí pečlivá kontrola průchodnosti vtoků a žlabů a odstranění předmětů, které by mohly odtokové cesty ucpat.
Pro plochou i sedlovou střechu platí pravidlo bezpodmínečné kontroly po extrémních výkyvech počasí – krupobití, vichřici, zásahu bleskem apod.
Nátěr plechových a plochých střech
Prověřujte stav kovových částí vaší střechy. I přes moderní lakoplastové a asfaltové úpravy dochází působením povětrnostních vlivů k oxidaci kovových materiálů. Ten je tedy vhodné ošetřit ochrannou vrstvou. Totéž platí u hydroizolace a oplechování. Povrchy je zapotřebí před nátěrem obrousit, očistit a odmastit, opravit poškozené části, a především používat barvy určené na konkrétní materiál.
Mějte v pořádku okapy a svody vody
Stejnou pozornost jako povrchu střechy je třeba věnovat i oplechování a okapům. Při podzimní přípravě je důležitá zejména jejich průchodnost a na jaře si zase všímáme případného poškození, koroze nebo tvarové deformace způsobené sněhovou a ledovou zátěží. I tady se doporučuje dohled odborníka.
Nezapomeňte ani na komín, respektive jeho oplechování a krytí. Případné škvíry lze vyplnit některým ze speciálních tmelů.
Zbavte se rampouchů a hromad sněhu

Konstrukce budovy a střechy počítá se zatížením sněhem a větrem s ohledem na danou zeměpisnou oblast. Rovněž se odhaduje i odtávání sněhu při náhlých oblevách. Střecha by tedy měla vydržet ledacos. Čím je však plošší, tím více sněhu na ní zůstává. U takovýchto střech je odklízení většího množství zvláště mokrého sněhu nezbytné. Určit konkrétní výšku nebo objem sněhu, který už pro střechu znamená riziko, je s ohledem na různost staveb obtížné. Obecně platí, že leží-li na metru čtverečním střechy více než 50 kg sněhu, je rozumné jej odstranit. Před shazováním označte místo shozu a zajistěte, aby v jeho prostoru nebyla auta ani do něj nevstupovali chodci, a myslete na riziko poškození střechy lopatou či jiným nástrojem.
Změna teplot a hromady sněhu neohrožují jen samotnou konstrukci. Masa bílé pokrývky na střeše je riziková také pro okapy a chodce procházející pod střechou. Vyplatí se správně instalované protisněhové komplety nebo protisněhové tašky. Dokážou sníh zbrzdit nebo alespoň rozdělit, aby nespadl naráz a nezpůsobil tak škody na majetku nebo zranění kolemjdoucím.
Další nebezpečí, které může poškodit okraje střech nebo okapy, představují rampouchy. Zmrzlé kusy ledu mohou vážit i desítky kilogramů, takže při jejich pádu hrozí poškození, v horším případě odtržení a pád okrajových částí střech a okapů. Několik kilogramů vážící rampouch představuje také obrovské riziko pro chodce nebo automobily nacházející se pod střechou. Lepší je tedy jejich vzniku předejít. K tomu je třeba zajistit dobré a dostatečné větrání pod krytinou, dále dobrý, funkční protisněhový systém a případně podle konstrukce žlabů i topné kabely v nich.
Myslete na pojištění
Hromady sněhu, extrémní výkyvy počasí, drobná poškození, ze kterých se stane pozdním zásahem problém – to vše dokáže obyvatele nemovitosti potrápit. Navíc stále platí, že zodpovědnost za vzniklou škodu nese vždy majitel objektu. I proto je dobré mít dobré pojištění. Při sjednávání se ptejte na pojistné plnění, jakou část poškození dostanete zaplacenu, a s tím související plnění do výše škody.