Obzvlášť v parném létě sní spousta z nás o tom, mít hned u domu možnost se v soukromí ochladit a zaplavat si. Jestliže zakoupení bazénu zvažujete, odpovězte si na několik otázek: Mám zvolit bazén venkovní, či vnitřní, nadzemní, či zapuštěný? Jaký vybrat tvar, materiál, hloubku a velikost? Nákupem bazénu navíc investice nekončí – musí se počítat i s provozními náklady. Jak na to?
bazénová chemieNejdříve si ujasněte, jakou částku jste schopni a ochotni do bazénu investovat a co od bazénu očekáváte. Zda má posloužit jako osvěžení a ochlazení v horkém létě, nebo si v něm také budete chtít zaplavat a utužovat svou fyzickou kondici. Podstatné je i to, jak velkou část roku má bazén sloužit. Můžete mít bazén za dva tisíce, ale také za sto tisíc korun…

Za více peněz více muziky – tahle rovnice při výběru bazénu platí beze zbytku. Nejlevnější bazény se dají pořídit už za pár tisícovek. Užijí si je ale především malé děti, protože dospělí si v nich nezaplavou. Nanejvýš se osvěží, ale potom stojí za zvážení pořízení obyčejné zahradní sprchy. Účel splní a provozní náklady i pravidelná péče jsou minimální.

Všeobecně při výběru bazénu platí, že kruhové bazény jsou vhodné především pro rodiny s dětmi. Pokud si chcete zaplavat, je lepší zvolit obdélníkový, příp. oválný tvar. Plavat se dá v bazénu už s hloubkou 1,2 metru, optimální je ale 1,5 metru. Pokud však máte menší děti, je lepší a především bezpečnější vybrat mělčí bazén. Důležité je věnovat pozornost i místu, kde bazén umístit – neměl by stát ve stínu a v blízkosti stromů.

Venkovní bazény všeho druhu

Venkovní bazény jsou v podstatě dvojího typu – nadzemní a zapuštěné –, lze ale také zvolit třetí možnost, tedy polozapuštěný. Škála materiálů, tvarů, hloubek a samozřejmě i cen je velice pestrá.

Tou nejlevnější a nejdostupnější variantou jsou nafukovací bazény, nejčastěji samonosné s nafukovací obvodovou manžetou. Dají se pořídit od 2 000 korun v závislosti na velikosti. Pokud má takový bazén sloužit jen během letních měsíců pro osvěžení, je to dobrá volba. Ideální jsou na chatu či chalupu, jednoduchá je instalace i vypuštění, výhodou mobilita, naopak nevýhodou složitější čistění.

Pořízení fóliových nadzemních bazénů s kovovými vzpěrami začíná zhruba na částce 5 000 korun a dodávají se s hloubkou od 90 do 120 cm. V těch největších si i dospělý člověk trochu zaplave. Díky rovným bočním stěnám v nich lze používat vodní vysavače, což zjednodušuje jejich čištění.

Jejich stavba trvá déle a vyžaduje přesnost a pečlivost. Bazén musí být uložen na naprosto vodorovném a pevném podkladu bez jediného kamínku a fólie musí být vyhlazená bez vrásek. Rozhodně se vyplatí přenechat instalaci odborným firmám. Velkou výhodou oproti nafukovacím bazénů je, že tento se nemusí po sezoně uklízet – stačí upustit vodu, ošetřit ji a přikrýt bazén, který je pak schopen bez újmy „přezimovat“.

Zapuštěné bazény s celoročním provozem

krytý bazénNevýhodou nadzemních bazénů je i fakt, že zahradu či prostor u domu příliš nezkrášlují. Nabízí se proto varianta zapuštěných bazénů. Rozhodně se ale nedoporučují kutilsky upravené zlepšováky, tedy nadzemní bazény podomácku proměněné v zapuštěné. Nejsou na to konstrukčně stavěné a hrozí jejich poškození.

Jakýmsi kompromisem mohou být polozapuštěné bazény, většinou laminátové nebo vyráběné z ocelového plechu s antikorozní úpravou. Cena těchto bazénů začíná na deseti tisících a závisí na velikosti, materiálu a dalším příslušenství.

Venkovní zapuštěné bazény uspokojí nároky na kvalitní plavání a provoz po celý rok. Bazén nemusí být extrémně velký, ale dá se vybavit protiproudem, což umožní slušný plavecký trénink. K takovému bazénu se dá pořídit i zastřešení a samozřejmě vyhřívání, takže lze bazén užívat celoročně.

V souvislosti s tím ale také roste pořizovací cena i náklady na čištění, vyhřívání a další údržbu. A není od věci si třeba pořídit i osvětlení, což oceníte při nočním koupání. Podle rozměrů a materiálu pak ale cena takového bazénu docela snadno vystoupá až ke stu tisíc korun. Záleží i na vybavení: Přidáte-li tepelné čerpadlo speciálně na vytápění bazénu a zastřešení, počítejte s částkou dvacet tisíc, resp. dalších sedmdesát tisíc korun.

Vystačit si lze s plastovým bazénem, ale ten není tak docela odolný proti mechanickému poškození. Lepší možností jsou bazény plechové, nerezové, betonové, betonové vyložené silnou hydroizolační fólií či keramické.

Vnitřní bazény pro náročné

vnitřní bazénSamostatnou kapitolou jsou vnitřní bazény. V drtivé většině případů je jejich stavba už součástí projektu domu. Jejich provoz klade vysoké nároky na řešení vytápění, ventilace a odvětrávání vlhkosti. Na druhou stranu přináší vnitřní bazén svým majitelům celoročně využitelný sportovní a relaxační prostor. A je jedno, zda je venku třeskutý mráz, nebo úmorné vedro.

Základem toho, aby vnitřní bazén přinášel radost, a nikoliv starost, je bezchybně připravený projekt a poté i samotná realizace. Tím nejzásadnějším je zajistit co nejekonomičtější ohřev vody, komfortní mikroklima, řešení odpařování vody a zabránění rosení skel. Vnitřní bazén vyžaduje i hygienické zázemí – minimálně koupenu se sprchou a WC, ideální je i šatna. A důležitá je údržba bazénu. Možností je víc: chemické přípravky, mořská sůl a další alternativy.

Jaké jsou provozní náklady?

Cena za bazén a jeho instalaci je jen jednou částí nákladů, které musíme vynaložit. Je důležité také vědět, že další peníze nás bude stát provoz a údržba. Kolik? Něco stojí samotná voda, kterou musíme naplnit bazén. Množství se liší podle velikosti bazénu – ceny za kubík vody se pohybují mezi 70 až 100 Kč. Další peníze padnou na zazimování bazénu, které vyjde na zhruba 2 500 korun, na jeho čištění – ročně vás bazénová „chemie“ bude stát přibližně pět tisíc korun – a případně na ohřev vody.

Sečteno podtrženo, docela snadno a rychle se můžete s provozními náklady dostat na částku mezi deseti až dvaceti tisíci korunami ročně.

Kolik stojí pořízení bazénu?

Luxusní
zapuštěný laminátový bazén

350 000–450 000 Kč

Cena (podle velikosti a objemu: 80 000–130 000 Kč

Stavební práce: 120 000 Kč (svépomocí polovina)

Technologická jímka: 12 000 Kč

Zastřešení: 60 000–80 000 Kč

Úprava na slanou vodu: 25 000 Kč

Protiproud: 25 000–30 000 Kč

Tepelné čerpadlo: 25 000–35 000 Kč

Osvětlení: 3 000–15 000 Kč

Bazénová údržba: 5 000 –10 000 Kč

Nejlevnější
s nafukovacím prstencem

5 000–25 000 Kč

Cena (podle velikosti a objemu):

od 2 000 Kč (6 m3) – bez příslušenství

do 15 000 Kč (21 m3) – s filtrací a základní chemickou výbavou

Provozní náklady na sezonu – spotřeba vody, údržba, čištění: 3 000–10 000 Kč

+ nízká cena, mobilita, snadná instalace i vypuštění pomocí zabudovaného ventilu, měkký okraj

− složitější čištění, nelze použít bazénový vysavač, riziko protržení

Nejrozšířenější
nadzemní bazén fóliový s pevnou konstrukcí

18 000–50 000 Kč

Cena (podle velikosti a objemu): od 6 000 do 30 000 Kč
Nejrozšířenější model: objem 17 m3 (hloubka 1,07 m, průměr 4,5 m)
Cena: 13 000 Kč bez příslušenství (pouze schůdky)

Provozní náklady:
filtrace – 4 000 Kč (kartušová), nebo 12 000 Kč (písková)
příslušenství – 3 000 Kč (kartáč s telesk. násadou, síťka, teploměr, plachta, hadice)
bazénová chemie – 1 000 Kč
spotřeba vody a energie – 4 500 Kč

+ vyšší odolnost, větší hloubka, dostatečný pro čtyřčlennou rodinu

– náročnější instalace, riziko poškození

Deset rad, jak vybírat venkovní bazén

  Vybírejte bazén podle toho, co od něj očekáváte a kolik do něj můžete a chcete investovat
  Zvažte dobře jeho tvar, materiál, hloubku, kolik osob ho bude používat a za jakým účelem
  Dobře vyberte vhodné místo pro bazén, aby nebyl ve stínu a nebyl moc daleko od domu
  Upravené okolí bazénu napomůže tomu, aby se do vody nedostávaly nečistoty (tráva, listí)
 Denní péče o čistotu a úpravu vody je v sezoně naprostou nezbytností
 Nešetřete na filtračním zařízení, protože čistit vodu bez kvalitního filtru se může prodražit
  Zvažte investice do různých pomůcek pro mechanické čištění vody a vybavení, např. schůdků
  Prodloužit sezonu si můžete některým ze systémů ohřevu vody nebo zastřešením bazénu
  Věnujte velkou pozornost tomu, jakého prodejce bazénů si vyberete
  Zjistěte si, co vše zahrnuje konečná cena bazénu, včetně záruky, která může být až tříletá

Reprezentativní příklad:

RPSN níže uvedeného příkladu je 5,76 %.

Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 5,09 %. Měsíční splátky: 1.–180. splátka je 820 Kč, 181. splátka je 698 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 148 376 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření a směrování příjmu a plateb na účet vedený Komerční bankou, a.s. (náklady nejsou zahrnuty v RPSN).

Sdílet článek