Jakmile nastane pohroma a ztratíte práci nebo se zraníte, instituce za vás uhradí domluvený počet splátek. Nečekejte ale více než 12 splátek, po kterých na vás opět dopadne povinnost začít úvěr splácet.

Do nepříjemné finanční situace se náhle může dostat opravdu každý. Na budoucnost, která nemusí být úplně nejrůžovější, musí myslet především lidé s rodinami. Kdo se postará o rodinný rozpočet, když vypadne příjem jednoho z rodičů v důsledku ztráty zaměstnání, těžkého úrazu, nemoci nebo dokonce smrti? Zejména citlivě je nutné přistupovat k uzavírání dlouhodobých úvěrů, které je nutné splácet někdy až desítky let. Pojištění schopnosti splácet   může být dobrou odpovědí na otázku dlouhodobé nejistoty příjmů.

Kdy máte možnost si sjednat pojištění schopnosti splácet

Pojištění schopnosti splácet je navázáno na široké spektrum spotřebitelských úvěrů. Nabízejí jej nejenom bankovní, ale také nebankovní instituce. Můžete tedy pojištění schopnosti splácet uzavřít, pokud si berete osobní půjčku od banky, kupujete zboží na leasing nebo třeba řešíte stavební spoření. Samostatně si tento druh pojištění vyřídit nemůžete.

Každá instituce vám nabídne konkrétní návrh pojištění při domlouvání formy úvěru. Obecně se ale pojištění schopnosti splácet vztahuje na ztrátu zaměstnání, pracovní neschopnost v důsledku vážné nemoci, invaliditu třetího stupně a samozřejmě úmrtí. Čím více událostí se rozhodnete v pojištění pokrýt, tím více za něj zaplatíte.

Po uzavření pojistky pak odvádíte každý měsíc sjednanou částku na účet instituce, kde máte sjednaný úvěr. V případě pojistné události pak nemusíte úvěr splácet. Musíte ovšem počítat s tím, že vám tímto způsobem výrazně naroste splácená částka.

Podmínky pojistného

Podmínky pojištění schopnosti splácet se u každé instituce liší. Výše měsíční částky se většinou odvozuje od celkové velikosti úvěru. Někdy po vás také může instituce chtít větší obnos předem. Hlavní podmínkou pro uzavření pojistného je věk pod 60 let a celkově dobrý zdravotní stav (žádná chronická onemocnění). Vyžadován je také pracovní poměr na dobu neurčitou.

Jakmile nastane pohroma a ztratíte práci nebo se zraníte, instituce za vás uhradí domluvený počet splátek. Nečekejte ale více než 12 splátek, po kterých na vás opět dopadne povinnost začít úvěr splácet. Při trvalé invaliditě uhradí instituce zbytek úvěru a při smrti je rodině vyplacena nesplacená dlužná částka.

Tip Rádce na finance

Pokud po několika splátkách zjistíte, že vám pojištění schopnosti splácet nevyhovuje, tak vás mohou nemile překvapit vysoké poplatky za jeho zrušení. Dobře si tedy rozmyslete, jestli váš rozpočet toto pojištění utáhne a jestli vám vyšší poplatky dávají z hlediska budoucnosti smysl.

Hlavní výhody a nevýhody pojištění schopnosti splácet

Sjednat pojištění o schopnosti splácet je většinou velmi jednoduché a probíhá bez zbytečných průtahů. Stačí předložit čestné prohlášení o zdravotním stavu a dál už nemusíte podstupovat žádné zdravotní prohlídky. Při sjednání pojištění navíc většinou dostanete slevu na úrokovou sazbu úvěru.

Mezi nevýhody se samozřejmě řadí navýšení splácené částky nebo dokonce nutnost celou pojistnou částku zaplatit najednou. Na pojištění schopnosti splácet se také nevztahují daňové odpočty, jako je tomu u životního pojištění. Oproti životnímu pojištění se liší i tím, že má krátkodobé trvání – pojištění schopnosti splácet přestane vás a vaše blízké chránit okamžitě po splacení úvěru.

Může se takové pojištění skutečně vyplatit?

Pojištění schopnosti splácet se vám skutečně vyplatí pouze v případě, pokud dojde k pojistné události několik měsíců po jeho sjednání. V případě, že musíte vyšší částku splácet po dobu několika let, tak odvedete více než vám instituce nakonec vyplatí. Rozhodnutí však záleží na situaci konkrétního člověka uzavírajícího úvěr a podmínkách dané instituce (někdy jsou na pojištění schopnosti splácet navázány zajímavé bonusy).

Sdílet článek