Letní dovolená se kvapem blíží. Chystáte-li se vydat k moři po vlastní ose, máme pro vás aktuální přehled cen dálničních známek a mýta v jednotlivých evropských zemích.
Stejně jako v předchozích letech bude i tento rok jízda po vybraných úsecích zahraničních dálnic a silnic pro motorová vozidla zpoplatněna. Pro rok 2017 se kolem dálničních známek a mýtného nic významného nemění, ale určitě neuškodí připomenout si základní skutečnosti a také ceny dálničních známek pro rok 2017.

Kde se bez známky obejdete aneb dálnice zdarma

Zdarma jsou i nadále dálnice v Německu, mýtné se platí až od 7,5 tuny hmotnosti automobilu.
Volný průjezd po dálnicích je také v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, ve Finsku, Švédsku a v Dánsku.
Platí se pouze za průjezd určitých mostů, tunelů a horských průsmyků.

Slovenská dálniční známka

Od roku 2016 platí na Slovensku elektronické dálniční kupony a ceny jsou stejné jako vloni. Jízdu bez e-známky raději neriskujte – neplatiče na dálnicích hlídají kamery. Oficiální web a také jedno z míst, kde můžete známku zakoupit, je www.eznamka.sk. Elektronickou známku nemusíte lepit na čelní sklo. K prokázání, že ji máte, stačí vytisknuté potvrzení.

E-známku můžete pořídit desetidenní, měsíční nebo roční.

Známku seženete také na čerpacích stanicích, pobočkách Slovenské pošty, v síti ÚAMK – Žlutý anděl, provozovnách ABA a síti směnáren Tourist Centrum.

Ceny dálničních známek na Slovensku pro rok 2017

Platnost do 3, 5 tuny a některé přívěsy 10denní 10 eur Měsíční 14 eur Roční 50 eur
Zpoplatněné úseky na Slovensku a vše podstatné o e-známce najdete na www.ndsas.sk.

Rakouská dálniční známka

Pokud se chystáte autem projíždět Rakousko, je stejně jako u nás pro průjezd dálnic a některých rychlostních silnic pro motocykly i automobily do 3,5 tuny nutné vlastnit platnou dálniční známku. Oproti loňsku vzrostla cena dálničních známek v Rakousku o 0,8 procenta.

Platnost nových dálničních známek je od 1. prosince 2016 do 31. ledna 2018 a barva známek pro rok 2017 je tyrkysová. Zajímavostí budiž fakt, že poprvé v historii byla barva zvolena na základě on-line hlasování veřejnosti.

Dálniční známka pro Rakousko je k dispozici ve třech různých délkách platnosti: 10 dní, 2 měsíce a 1 rok. Koupit ji můžete na obvyklých místech, jako jsou čerpací stanice či směnárny.

Ceny dálničních známek v Rakousku pro rok 2017

Platnost Motocykly do 3, 5 tuny 10denní 5,1 eura 8,9 eura 2měsíční 13 eur 25,9 eura Roční 34,4 eura 86,4 eura
Místa s výběrem dodatečného mýtného

Kromě poplatku za dálniční známku je za průjezd některých úseků v Rakousku – jako například mostů či tunelů – účtován další poplatek. Více informací najdete na www.asfinag.at/toll/. Dále může být zpoplatněn vjezd do některých horských úseků.

Slovinská dálniční známka

Ve Slovinsku je velké množství zpoplatněných dálničních úseků, kde je k průjezdu nutné vlastnit platnou dálniční známku. Vzhledem ke skutečnosti, že se slovinské dálniční známky prodávají s platností 7 dní, 1 měsíc a 1 rok, jsou turisté často nuceni zakoupit měsíční dálniční známku, což se vzhledem k obvyklým dobám dovolených na Jadranu trochu prodraží. A jaké jsou ceny?

Ceny dálničních známek ve Slovinsku pro rok 2017

Platnost Motocykly do 3,5 tuny a do 1,3 metru nad první nápravou do 3,5 tuny a přes 1,3 metru nad první nápravou Týdenní 7,5 eura 15 eur 30 eur Měsíční – 30 eur 60 eur Roční 55 eur 110 eur 220 eur
Čeští turisté také často využívají tunel Karavanke mezi Rakouskem a Slovinskem. Jeho průjezd stojí 7,20 eura pro vozidlo do 3,5 tuny. Mapu zpoplatněných úseků ve Slovinsku najdete na www.promet.si.

Maďarské dálniční známky

Také Maďarsko zavedlo od loňska elektronické dálniční známky, které lze koupit v prodejních místech na hranicích nebo předem přes internet se zadáním poznávací značky vozidla. Opět vám k prokázání postačí vytisknuté potvrzení.

E-viněta je pro vozy do 3,5 tuny k dispozici ve třech délkách platnosti: týdenní s platností 10 dní, měsíční a roční.

Ceny dálničních známek v Maďarsku pro rok 2017

Platnost Motocykly a do 3,5 tuny Týdenní (platí 10 dní) 2 975 Ft Měsíční 4 780 Ft Roční 42 980 Ft
Oficiální informace o elektronické dálniční známce a seznam míst, kde lze známku zakoupit za hotové či pomocí kreditní karty, najdete na motorway.hu. Na stránce najdete i uživatelskou příručku pro maďarskou e-známku v češtině.

Chorvatské dálniční poplatky

Průjezd chorvatských dálnic je zpoplatněn nikoliv pomocí dálniční známky, ale s využitím mýtných bran. Dálniční poplatky můžete zaplatit hotově, případně kreditní kartou. Jejich výše se rovná ujeté vzdálenosti po dané komunikaci. Cena bývá okolo 40 kun za 100 km. Více informací a také ceník najdete na www.hac.hr/en/toll-rates/price-list/.

Italské dálniční poplatky

Dálniční poplatky jsou v Itálii podobně jako ve Francii, Španělsku či Chorvatsku vybírány v mýtných branách, a tak při cestách do těchto zemí odpadá nutnost shánět dálniční známku.

Platba za využití dálnic v Itálii probíhá v mýtných branách, kde řidiči zaplatí při průjezdu poplatek přímo úměrný ujeté vzdálenosti po určitém druhu komunikace. Výše dálničních poplatků v Itálii dosahuje průměrné hodnoty 5,5 eura na 100 kilometrů. Více informací a aktuální ceník najdete na www.AutoStrade.it.

Francouzské dálniční poplatky

I ve Francii je průjezd dálničních úseků zpoplatněn pomocí mýtných bran. Mýtné je vybíráno nejen od řidičů automobilů, autobusů a nákladních vozů, ale také od řidičů mot ocyklů. Cena bývá průměrně 9 eur na 100 kilometrů. Kromě mýtného za průjezd dálničních úseků je vybírán poplatek za přejezd některých mostů a tunelů. Podrobný rozpis cen najdete na www.autoroutes.fr.

Víte, že…?

Devět evropských zemí stanovuje platbu za jízdu po dálnici podle ujeté vzdálenosti a platby se provádějí na mýtnicích. Naopak osm států používá systém dálničních známek.

TIP Rádce na finance: Na cestu do zahraničí se nezapomeňte pojistit

Neštěstí si dovolenou nebere a doba odpočinku se může snadno změnit v boj o život. Proto bez cestovního pojištění do zahraničí raději nevyrážejte.
Uvádíme tři důvody, proč před cestou do zahraničí zvolit spolehlivé cestovní pojištění:

EHIC nepokryje vše
Na tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) se nemůžete ani při cestování v Evropě zcela spolehnout. Zdravotní péče, ke které EHIC opravňuje, nemusí být vždy dostatečná a zcela zadarmo.

Spoluúčast vás může stát úspory
Pamatujte na to, že spoluúčast je v některých státech vysoká a částka za léčebné výlohy se i při banálních zákrocích může vyšplhat až na tisíce korun.

Při sjednání pojištění se zajímejte o rozsah a limity plnění
Při sjednání pojištění si prostudujte rozsah a limity plnění. Nejlevnější pojištění se většinou vztahuje pouze na pokrytí léčebných výloh v případě nemoci nebo úrazu. Nesjednávejte si proto pojištění jen na základě ceny – mohlo by se vám to prodražit.

Sdílet článek