Náklady na topení ukrojí z rodinného rozpočtu každoročně ten největší krajíc. Přes polovinu všech peněz za energie padne právě na topení. Zdaleka to ale nemusí být tolik. Dá se ušetřit. Jak? Způsobů je víc. Od těch zásadních, jako je zateplení domu, výměna oken či nový otopný systém, až po zdánlivě drobné a nenápadné úpravy, které ale v konečném efektu přinesou úspory v tisících. Leckdy přitom nestojí ani korunu.

Tisíce ušetří těsnění za desítky korun

Stručně by se daly shrnout do dvou základních bodů: Nepouštějte teplo ven a naopak mu nebraňte v cestě do místnosti.

Teplo mizí nejčastěji kolem netěsnících oken a dveří. Náprava je prostá – vše vyřeší těsnění za pár desítek korun. A může zabránit únikům i za několik tisícovek za sezonu.

Významně pomůže i to, když promyslíte rozestavení nábytku okolo radiátorů. Když nebude stát teplu nic v cestě, nebudete ho ztrácet. Platí to nejen pro nábytek – například sedací soupravu –, ale i pro dlouhé záclony a závěsy. Pokud nemáte jinou možnost, kam s nábytkem, posuňte ho aspoň 10 cm od radiátoru.

Teplo krade i prádlo a prach

Pomohou i další zdánlivé maličkosti. Nesušte na radiátorech prádlo, radši si pořiďte sušák. Vysávejte z topných těles prach – možná vás to překvapí, ale i ten ubírá teplo. Prodávají se také speciální fólie, které se nalepí za těleso a odráží teplo od zdi do místnosti. Zbytečně se pak neohřívá stěna.

Pomůže i vymalování interiéru. Teplé barvy dokážou zvýšit přinejmenším pocit tepla, a to až o 5 °C. Do klasické barvy lze navíc přidat termoizolační přísady, které vylepšují tepelné vlastnosti a snižují ztráty tepla přes stěny a stropy. Při stejném topení o dva až tři stupně.

Pomohou i další maličkosti. Na noc stahujte rolety, zatahujte žaluzie nebo i závěsy. Během dne, zvlášť pokud svítí slunce, je naopak roztahujte. Nezapomínejte větrat, ale větrání musí být vždy krátké a intenzivní: otevřít okno dokořán na pět deset minut, udělat průvan a zase rychle zavřít. Na získání čerstvého vzduchu to stačí a stěny nestihnou vychladnout.

Pracujte s teplotou v bytě

Zavírejte dveře mezi jednotlivými pokoji, zvlášť když jsou v nich rozdílné teploty. Podle odborníků je optimální teplota pro každou místnost jiná.

v obývacím pokoji stačí 20–22 °C v dětském pokoji a v koupelně 22–24 °C v kuchyni pak 18–20 °C v ložnici kolem 18 °C v předsíni stačí i 15–17 °C Teplotu si nastavujte podle potřeby, ale to nelze, pokud ji nemůžete regulovat. Vyměňte proto staré kohoutky na radiátorech za ventily s termostatickými hlavicemi. Hlavice ale nesmí být otevřené naplno, jinak nefungují. S teplotou v bytě zkrátka pracujte. Pokud nejste celý den doma, vyplatí se pořídit termostat, který udrží teplotu v bytě (domě) na přijatelném minimu. Ale pozor! Tím, že topení vypnete úplně, příliš neušetříte. Když pak potřebujete byt vyhřát, je spotřeba větší, než když necháte topení zapnuté třeba na 17 °C. Lehce přitápět je dobré i proto, aby nevznikala vlhkost a následně např. plísně.

Pomůže i Optimalizace energií

Pokud doma neradi chodíte navlečení do několika vrstev oblečení, ale zároveň to s topením nepřeháníte, mohou být zajímavým řešení i deky. V každé místnosti nějakou mějte, připravenou vás zahřát. Nemusí plnit jen tento praktický účel, ale díky zvoleným barvám a pestrým vzorům může posloužit i jako vhodné oživení interiéru.

Významnou úsporu nákladů na topení může ale přinést i elektronická aukce, tedy možnost získat energie – elektřinu, plyn i vodu – za co nejvýhodnějších podmínek.

Sdílet článek