Jak asi sami správně tušíte, největší spotřeba vody v domácnosti připadá na koupelnu. Ovšem i při úklidu či třeba práci na zahradě se hodí znát pár užitečných tipů. Mohou vám ušetřit tisíce korun ročně.
Ranní hygiena, vaření, zalévání květin, večerní koupel či sprcha… Bez tekoucí vody bychom se doma dnes už prostě neobešli. Stačí otočit a teče… Jenže právě ona „bezednost“ často svádí k plýtvání. Mimochodem, průměrná spotřeba vody na osobu a den je v České republice přibližně 88 litrů. (Pro zajímavost – v nejchudších oblastech světa si musí jeden člověk vystačit s deseti litry vody na den.)

V průběhu let sice dochází k poklesu, naproti tomu však jsou nebývale suchá jarní a letní období. Vody je prostě málo. Zkuste to proto letos jinak. Úsporně. Odměnou vám budou nižší výdaje za vodu a také dobrý pocit z odpovědného přístupu k přírodě a životnímu prostředí.

Pro zajímavost: V roce 1990 byla denní spotřeba vody na jednoho obyvatele České republiky 173,5 litrů.

Vana versus sprcha

„Čistota půl zdraví“ praví otřepané pořekadlo… A také polovina celkové denní spotřeby vody. Tolik si totiž zpravidla vyžádá naše osobní hygiena. Samozřejmě to neznamená, abyste ji v rámci šetření zanedbávali, pro úsporu jen stačí s vodou rozumně hospodařit.

V žertu se často říká, že se lidé dělí na ty, co se sprchují, a ty, co upřednostňují vanu. Každému jak je libo, ale pokud jste si jako předsevzetí do roku 2019 dali snížení nákladů spojených s provozem domácnosti, vězte, že na plné čáře zde vítězí ta část populace, která dává přednost sprše – samozřejmě nepříliš dlouhé a ideálně s úspornou hadicí. Taková spotřeba vody při sprchování pak dosahuje asi 30–50 litrů. Zatímco k napuštění vany potřebujete okolo 150 litrů, v případě vany rohové i 200 litrů vody.

Tip: Pokud vás zajímá, kolik vám ušetří úsporné sprchovací hlavice, perlátory, případně jak šetřit i při splachování, přečtěte si náš další článek o úspoře vody.

Snad nemusíme připomínat zastavení vody při mydlení rukou, čištění zubů či holení. Při takovém čištění zubů stihne za těch pár minut protéct zcela bez užitku přibližně 20 litrů vody. A netěsnící kohoutek zvládne za týden nakapat až 90 litrů vody.

Pozor sleva! Chystáte se právě na rekonstrukci koupelny nebo si jen chcete udělat radost novým koupelnovým nábytkem? Tak neváhejte a využijte zajímavé partnerské slevy. V Koupelny Ptáček mají klienti Modré pyramidy až 30% slevu na celý sortiment koupelnového vybavení včetně příslušenství a 3D vizualizace zdarma. Napište si o slevové kupony!

I nové spotřebiče umí šetřit

Pokud má vaše pračka ta nejlepší léta za sebou, pořízením nové snížíte spotřebu vody i elektřiny. Spotřeba vody u pračky staré deset let dosahuje i 90 litrů na jeden cyklus, moderní pračky spotřebují okolo 40 litrů.

Když zavítáme do kuchyně, jistě vás napadne nádobí. Při mytí pod tekoucí vodou vám pod rukama proteče 15 až 40 litrů vody – záleží samozřejmě na době, kterou mytím strávíte. Spotřeba vody myčky o šířce 60 cm se v dnešní době dostane i na sedm až devět litrů za jeden cyklus. Myčku samozřejmě zapínejte, až když je plná.

Jděte na to chytře

Spotřebu vody budete mít pod kontrolou při využití některých chytrých zařízení, která propojíte například s mobilním telefonem – předností průběžného sledování spotřeby je šance zabránit nadměrné spotřebě vody.

Pokud stavíte nebo vás čeká rekonstrukce bydlení, můžete si nechat nainstalovat citlivé vodoměry, které dokážou odhalit i kapající kohoutky.

Zalévání jedině dešťovkou

Dostáváme se na zahradu, kde se na zalévání za sezonu také vypotřebuje spousta litrů. V posledních letech se Česko navíc potýká se suchem, zalévat pitnou vodou je tak opravdovým plýtváním a zbytečným luxusem.

Pokud jste majitelem zahrádky a máte tu možnost, zachytávejte dešťovou vodu do sudů. Na sofistikovanější systémy pro sběr dešťové vody pak využijte dotačního programu Dešťovka, který je určen pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů, a to jak fyzické, tak právnické osoby, kteří chtějí přispět k udržitelnému hospodaření s vodou.

Dobrá rada: Aby zalévání mělo kýžený efekt, zalévejte ráno nebo večer, zabráníte tak vypařování vody.

Od podzimu se navíc dle nových pravidel mohou o dotaci ucházet domácnosti z celého Česka. Výše příspěvku na nejjednodušší dotovaný systém se může vyšplhat až na 55 000 korun. Program přispívá i na dva typy systémů, díky nimž lze srážkovou vodou rovněž splachovat nebo lze recyklovat odpadní vodu z domácnosti. Výše dotace je v tomto případě až 105 000 korun.

Sdílet článek