Hurá na lyže! To je heslo, kterým se řídí v zimních měsících na dva miliony Čechů. Sjezdové lyžování je v České republice nadmíru oblíbenou kratochvílí. Není právě nejlevnějším koníčkem, a tak možná oceníte několik rad, jak při nákupu lyží ušetřit.
Utratit za nové sjezdovky patnáct, ba i dvacet tisíc korun není dnes žádný problém. Ceny těch nejlepších modelů se na prahu sezony hravě šplhají třeba až k pětadvaceti tisícům. Logická otázka se nabízí: Je možné při nákupu lyží ušetřit? Odpověď zní: Dá se ušetřit, máme-li potřebné informace. A čím víc a kvalitnějších, tím lépe pořídíme.

Dejte si na čas, počkejte na slevy

Jakkoliv zní taková rada banálně, výrazně uleví vaší peněžence. Samozřejmě je úžasné, když najdete vysněné lyže pod vánočním stromkem, nicméně kdo si počká na slevy, které přijdou hned po Vánocích nebo ve druhé vlně po Novém roce, výrazně ušetří. A nijak se zároveň nesníží nabídka.

S nákupem lyží můžete počkat i na úplný konec zimy nebo až na začátek jara. To už nepůjde o opožděný nákup, ale spíše o hodně brzký nákup na příští sezonu. Ceny jsou ovšem v této době nejvýhodnější, protože obchodníci už mají plné sklady tenisových raket a horských kol, a lyže proto musí co nejrychleji pryč.

„ALL MUST GO!“ hlásají nápisy ve výlohách sportovních prodejen třeba v Rakousku. Nebo častěji je k vidění „AUSVERKAUF“. Ani nemusíte být zdatní lingvisté, abyste měli jistotu, že slevy jsou opravdu dramatické.

Internet ano, ale vsaďte na jistotu

Odrazovat od nakupování na internetu je zbytečné. Nižší ceny a o poznání dříve zlevňované zboží jsou příliš velkým lákadlem. Zrovna tak je zbytečné se tvářit, že lyže prodávané v e-shopech jsou póvl. Raději se v e-shopech naučme nakupovat.

V první řadě platí, že musíte naprosto přesně vědět, co chcete. Pokud to víte, klidně prolétněte třeba všechny e-shopy světa a hledejte tu nejlepší cenu. Jen ještě nezapomeňte na to, že lyže nemusí být k dostání automaticky a už vůbec ne ve slibovaném termínu dodání.

Jiným případem jsou e-shopy kamenných prodejen. Neohromí vás sice nejnižší cenou vašich vysněných lyží, ale většinou je mají. O tom se ostatně můžete přesvědčit v prodejně. V ní nejspíše nakonec stejně skončíte, protože pokud zakoupíte lyže s vázáním, přijdou vám poštou dvě krabice – v jedné lyže a ve druhé vázání.

Půjčovny na vzestupu

Možností, jak ušetřit, je také nákup lyží v bazaru. Obchodníků, kteří prodávají použité lyže, však rapidně ubývá. I v bazarech se dají dobré lyže pořídit, ale je třeba lyžím opravdu rozumět, abyste posoudili jejich stav a nenaletěli. Je to tak trochu jako s nákupem auta z bazaru…

Kritérií, podle kterých se dají vybírat lyže, je bezpočet. Například to, jaký jste lyžař, zda preferujete upravené sjezdovky nebo dobrodružství v prašanu, podle vaší hmotnosti, podle věku a také samozřejmě podle toho, jak často na hory jezdíte a kolik týdnů v sezoně na sjezdovkách strávíte.

Pokud jezdíte na hory jednou za zimu na týden, zvolte půjčovnu. Nic tím rozhodně nezkazíte. Ostatně, čistě ekonomické hledisko může posoudit každý sám. Půjčovné špičkových lyží na týden stojí v České republice v průměru kolem dvou a půl tisíce korun. I když nebudete mít úplně ty špičkové lyže, jistě nějakou tu stovku ušetříte. „Práskačky“, které v půjčovně pod lanovkou zbyly jako poslední, si ale nepůjčujte. Na nich byste si dobře nezalyžovali.

Pro půjčovnu hovoří i to, že si můžete pokaždé půjčit jiné lyže a tak trochu testovat, které vám sedí nejlépe. Lyže zapůjčené přímo v lyžařských střediscích jsou navíc vždy perfektně připravené – namazané i nabroušené. Neřešíte jejich dopravu, údržbu ani skladování.

Zajímavě se jeví stále oblíbenější zapůjčení lyží na celou sezonu. Zvlášť vhodné i výhodné je to pro děti. „Pro děti, které z bot a lyží často za pouhý jeden rok vyrostou, je to ideální řešení,“ říká Petr Urbanec z pražského Ski Centra Barrandov. Dětský komplet, tedy lyže, boty a hole, si na jednu zimu pořídíte za ceny začínající na 1 450 Kč. Na jaře vše vrátíte, nemusíte nic skladovat, nic prodávat a na podzim si přijdete pro větší boty a delší lyže. Namazané.

Sdílet článek