Zábava k životu patří, ale také něco stojí. Kino, divadlo, návštěva zoo či rodinný výlet, to všechno může z vašeho rozpočtu ukrojit pěknou částku. Nebo taky nemusí! Máme pro vás dobré tipy, jak zábavně trávit volný čas bez toho, aniž by vás to stálo majlant. Způsobů, jak ušetřit peníze na zábavných aktivitách, je hodně.
Budete-li sedět doma a nic ve svém volném čase nepodniknete, jistě ušetříte. Jenže to přece není zábava, a navíc se děti ukousají nudou. Zkuste naše tipy, jak se pořádně zabavit, a přitom neutratit mnoho peněz.

1) Vyrazte na výlet

Jaro a léto jsou ideálním časem na pěší výlety a procházky. Můžete se vydat do přírody nebo klidně objevovat části města, kde jste nikdy nebyli. Prospěje to vaší kondici, uvolníte se a poznáte něco nového.

Zkuste se poohlédnout po naučných stezkách ve vašem okolí nebo s sebou vezměte chytrou knihu a objevujte s ní přírodní krásy či zajímavosti vašeho města. A výlet si můžete zpestřit geocachingem, hrou na pomezí sportu a turistiky.

Pro romantické duše je tu zase krása objevování zřícenin dávno zapomenutých hradů. Často je najdete uprostřed lesů, kam nikdo nechodí, označené jen drobnou značkou na mapě. Taková místa mají skvělou atmosféru.

2) Dejte si oběd se zážitkem

A když už budete na výletě, nemusíte nutně na jídlo do restaurace. Klidně si nachystejte jídlo do batohu s sebou a udělejte si piknik v přírodě. Oběd s romantickou kulisou vám bude chutnat víc než v drahé restauraci.

Nebo si předem najděte místo, kde si ugrilujete něco dobrého. Veřejné grily v parcích jsou k dispozici nejen v Praze, ale třeba i v Brně (v parku Lužánky), další najdete v Českých Budějovicích, Olomouci nebo v Hradci Králové. Ale pozor, některá grilovací místa jsou velmi oblíbená, takže je lepší ověřit si, jestli nemají internetové stránky, kde si místo můžete rezervovat.

3) Do kina nebo na přednášku skoro zadarmo

Nevěříte? I to je dnes možné. Na pořádný biják, který vás bude stát jen zlomek vstupného v komerčních multikinech, můžete vyrazit do některého místního kina nebo do Městské knihovny v Praze. Vybrat si tu můžete i ze spousty přednášek, kurzů a koncertů, které jsou mnohdy zdarma. Podobné akce pořádají také v knihovnách v Brně, Olomouci, Ostravě, Plzni a v mnoha dalších městech.

4) Vyzkoušejte sezonní kulturní centra

Projděte programy sezonních kulturních center, která organizují spoustu kulturních akcí zdarma, promítání filmů nevyjímaje. Vedle toho sem můžete zajít na koncert, výstavu či přednášku nebo se zúčastnit různých sportovních akcí či výtvarných dílen. Inspiraci pro Prahu, Brno a další města hledejte na internetu.

V Praze je v provozu například Containall. Je to kulturní centrum, které od středy do neděle představuje na ploše pod kyvadlem „u Stalina“ místní mladou kulturu – živé hudební projekty, dokumenty, filmy, sportovní akce či výtvarné projekty s workshopy. V „pobočce“ Containallu ve Stromovce zase najdete letní kino, koncerty, workshopy nebo kurty na nohejbal a plážový volejbal.

5) Čtěte půjčené knihy

I kupování knížek se může pěkně prodražit. Chcete-li ušetřit, zajděte do nejbližší knihovny a oblíbené knihy si půjčte. V Praze můžete navštívit také bibliobus Oskar, což je malá pojízdná knihovna. Bibliobus nabízí stejné služby jako kterákoli jiná knihovna.

Kromě půjčování a vracení knih se můžete připojit na internet nebo si pořídit čtenářský průkaz. Řada knihoven provozuje i výměnu knih – na speciálních místech jsou k dispozici boxy, kam můžete odložit knihy, které už nechcete, a na oplátku si vybrat nějakou, kterou tam po přečtení odložil někdo jiný.

A jestli si ke čtení chcete užít i trochu legrace a společné zábavy s přáteli, založte knižní klub. Přečtěte si stejnou knihu, pak se jednou za čas sejděte a nad něčím dobrým ji proberte. Stejně tak můžete pořádat i filmové večery.

Internet pomáhá

Než zjistíte, kde se co koná zadarmo, bude potřeba pídit se po informacích. Sledujte například web www.citybee.cz, který nabízí přehled o kulturních akcích v Praze. Brňáci mohou sledovat facebookový profil Co je v Brně zadara? Program pro Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň najdete i na www.goout.net/cs/praha. Přehled o akcích po celé republice pak má web www.kudyznudy.cz.

6) Sledujte dny volného vstupu

Běžně nepřístupné historické a významné budovy, sídla firem či úřadů jsou jednou za čas přístupné veřejnosti během dnů otevřených dveří, na Muzejní noc, Noc kostelů, ve Dnech evropského kulturního dědictví či u příležitosti významných svátků a výročí. Například do některých expozic Národní galerie v Praze je volný vstup na Mezinárodní den muzeí 18. 5., Pražskou muzejní noc 8. 6. nebo ve státní svátky 28. 10. a 17. 11.

Takřka všechny kulturní organizace pořádají akce se vstupem zdarma, takže i sem můžete vyrazit za poznáním. Sledujte webové stránky těch institucí, které vás zajímají, kde najdete aktuální informace.

7) Do divadla choďte na veřejné generálky

Kdo by nechtěl vidět chystané divadelní představení jako první, a navíc za symbolickou cenu? Pokud horlivě přikyvujete, choďte na tzv. veřejné generální zkoušky, které pořádají takřka všechna divadla. Oproti běžnému představení generálky probíhají dopoledne a vstupenku seženete do 100 korun. Veřejné generálky pořádají i filharmonické orchestry, můžete tedy vyrazit i na klasickou hudbu. Pro více informací sledujte webové stránky jednotlivých divadel a orchestrů.

8) Děti vezměte na dětské festivaly zdarma

Dalším způsobem, jak lze ušetřit, je návštěva dětských dnů a festivalů, které jsou povětšinou zdarma a plné zábavných atrakcí. Často je pořádají místní organizace nebo sdružení, takže informace o nich najdete na regionálních informačních stránkách. I na chalupě se tedy můžete vydat za originální zábavou.

9) Objevujte české regiony

Zkuste prozkoumat, co máte „za humny“. Vydejte se třeba vlakem někam, kde jste nebyli – ušetříte peníze za benzin, nervy z provozu a čas, který můžete věnovat při pohodlné cestě svým blízkým. Do batohu přibalte kromě svačiny i tištěného průvodce se zajím
avými informacemi a tipy, kam zajít. Nebo se připojte na regionální turistické portály. Zavedou vás třeba do místního muzea, kam vstup stojí pár korun. Nebo vyšplhejte na radniční věž či na kopec s rozhlednou a nechte se okouzlit krásou české krajiny.

10) Prolistujte slevové portály

Slevové portály jsou skvělé, když hledáte levnější zábavu v podobě kulturních, sportovních nebo gastronomických zážitků. Za zlomek ceny tu najdete pobyty ve wellnessu, vstupy do zážitkových expozic, pobyty v penzionech po celé republice, ale klidně i výrazně levnější zájezdy k moři na poslední chvíli. Vyzkoušejte například www.slevomat.cz, ‎www.slevydnes.cz, www.zapakatel.cz nebo www.skrz.cz.

Sdílet článek