Čistý a čerstvý vzduch je pro pohodu v bytě i naše zdraví zásadní. Víme ale, jak vlastně funguje výměna vzduchu v místnosti a jak máme správně větrat? Nebo je lepším řešením do bytu čistička vzduchu?

Větrání v bytě přece není nic složitého, říkáte si. Možná, ale když nevětráte dostatečně dlouho, často nebo intenzivně, může to vést k tomu, že budete mít doma vydýchaný vzduch, vlhko a plíseň, takže budete unavení, častěji nemocní nebo budete trpět dýchacími obtížemi.  

Abyste žili a pracovali ve zdravém prostředí, je třeba správně větrat, abyste z místnosti odvedli CO2, pachy a vlhkost. Roli hraje i to, jestli bydlíte v suchém bytě, nebo někde, kde je obecně vlhčeji, jestli je to novostavba, která ještě vysychá, nebo starý dům, který má zase problémy se spodní vlhkostí… A co teprve, když máte v domácnosti víc lidí nebo topíte v kamnech či v krbu – otevřený oheň spotřebovává kyslík také! Správně větrat je tedy důležité.   

Jak poznáte, že je potřeba vyvětrat

Pokud se vám doma špatně dýchá a máte pocit, že se nemůžete zhluboka nadechnout, máte doma nedostatek kyslíku. Ve vydýchaném vzduchu se cítíme ospalí a unavení, bolí nás hlava nebo pálí oči. Dalším indikátorem špatného nebo nedostatečného větrání je vlhkost – každý z nás vyloučí jen dýcháním denně několik litrů vody, a to nemluvíme o praní, sušení prádla, žehlení parní žehličkou, o páře z vaření a myčky nebo o vlhkosti z rostlin. Všechna tahle vlhkost se sráží v místnostech, a pokud ji nevyvětráte (a máte navíc opravdu dobře těsnící okna) bude se vám vlhkost srážet v rozích nebo na oknech. Takže jakmile máte orosená okna, zbystřete, něco je špatně. A pokud si pořizujete nová okna, myslete nejen na jejich tepelnou izolaci, ale zajímejte se i o techniku mikrovětrání, které pomůže s tím, aby se nerosila. 

Správně větrat není věda

Předně musíme větrat tak, aby se vzduch v místnosti zcela vyměnil. Vždycky je lepší otevřít okno dokořán, protože ventilačka – zvlášť v chladnějším období, kdy se větrá méně – nepomáhá vzduchu správně cirkulovat a nevymění tak všechen vzduch v místnosti. Pokud ji necháte otevřenou opravdu dlouho, místnost „promrzne“. To znamená, že nevyměníte vzduch, ale silně ochladíte stěny, a vytopení místnosti pak bude trvat velmi dlouho. Navíc dovnitř pustíte příliš vlhkého vzduchu, který se pak bude na promrzlých stěnách srážet a může se objevit plíseň. Lepší je otevřít celé křídlo okna, byť jen na pár minut.
větrání v místnostiRychlým a intenzivním větráním se v místnosti ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé, takže vzduch pak rychle ohřejete.

Větrání vyklopeným oknem je dobré jako celodenní varianta jen v teplejším období, pokud zrovna nejsou venku tropické teploty a vy naopak nepotřebujte byt chladit. Pak se doporučuje větrat intenzivně ráno, kdy je chladněji, a následně byt „utěsnit“, aby do něj nemohlo horko.

Zjistěte, jak je to u vás

Hodně záleží na tom, jak to u vás doma vypadá. Potřeba výměny vzduchu se bude odvíjet od počtu osob v domácnosti, kvality zateplení domu, způsobu a kvality topení i od vlhkosti, kterou vaše domácnost produkuje běžným provozem (vaření, praní, koupání…). 

Jestliže topíte v krbu, počítejte s tím, že musíte větrat častěji, abyste doplnili kyslík. Když máte zase problémy s vlhkostí v domě, nevětrejte za deště, a jestliže denně vyvařujete pro početnou rodinu, pořiďte si výkonnou digestoř. Situace se taky změní, pokud si pořídíte nová okna s velmi dobrými termoizolačními vlastnostmi nebo zateplíte fasádu domu. Pak počítejte s tím, že budete muset ohledně topení a větrání leccos upravit a třeba i trochu zkoušet, než „vychytáte“ správný systém. 

A co čistička vzduchu?

V případě, že se potýkáte s alergií na pyl nebo na prach, respektive na roztoče, může kvalitu vzduchu u vás doma zlepšit čistička vzduchu. Modernější modely v sobě mají i funkci zvlhčovače, takže vám pomohou v případě, že se doma potýkáte se suchým vzduchem a nemůžete dostatečně často větrat. A můžete si pořídit i klimatizaci, která zároveň působí jako čistička vzduchu. Nicméně při výběru je třeba zvážit několik věcí a pamatovat na to, že jde jen o doplněk k dalším opatřením v bytě a k pravidelnému důkladnému úklidu a větrání.

čistička vzduchu do domácnostiBěžnou čističku se základními funkcemi pořídíte za čtyři pět tisíc, ale můžete zvolit i velice sofistikované inteligentní systémy řízené počítačem, které budou myslet za vás. Upozorní vás, když je v místnosti potřeba vyčistit vzduch, samy se v případě potřeby zapnou (nebo se dají načasovat) a na displeji vám přesně poví, jak kvalitní vzduch máte a kolik prachových částic v něm poletuje. Na ně si ale připravte i několik desítek tisíc. Takže rozhodně si nechte poradit od odborníků, kteří vám doporučí tu variantu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a představám.

Nejméně účinné jsou čističky vodní, které čistí vzduch přes vodu. Lepší variantou jsou čističky, které fungují na principu přitahování nečistot působením elektrického náboje. Jsou účinné, velmi tiché, takže mohou běžet celou noc a vy se přesto dobře vyspíte, a snadno se čistí obyčejným setřením. Nejúčinnější jsou čističky s trojím filtrem (HEPA, uhlíkovým a na mechanické částice), které zachytí téměř vše.

Ovšem nezapomeňte, že čistička bude vždy fungovat jen v uzavřené místnosti (tedy ne v celém bytě nebo v chodbě, kde se vstupními dveřmi často větrá), že musí být správně umístěná (ideálně uprostřed, dál od okna i dveří a zhruba metr nad zemí) a že ji musíte pravidelně čistit (každá čistička by měla mít indikátor zanášení filtrů). Při jejím výběru se taky zajímejte o spotřebu energie a o to, jak je hlučná. Když si ji chcete dát do ložnice nebo do dětského pokoje, potřebujete se v klidu vyspat.

Zelené čističky vzduchu taky fungují

Nemyslíme výjimečně na čističky s ekologickým provozem, ale na zelené rostliny. Pokud neřešíte alergie, postačí vám většinou na čistění vzduchu v domácnosti rostliny. Nejúčinnější jsou například fikus benjamín, zelenec nebo aloe vera.

Se vzduchem uvnitř pomůže i rekuperace
O co jde? V podstatě o vzduchotechnický systém, který z interiéru bytu nebo domu automaticky odvádí vlhkost a vydýchaný vzduch, ale zároveň ho používá k oteplení čerstvého a chladnějšího vzduchu zvenčí. Díky tomu vám dovnitř přichází čerstvý, předehřátý vzduch, který nemusíte topením tolik ohřívat. Naopak v létě zase může plnit funkci klimatizace. Pomůže vám s větráním, pokud máte doma příliš suchý, nebo naopak vlhký vzduch.

Obecně by vám měla rekuperační jednotka v zimě ušetřit asi 20 % nákladů na topení, což je jistě velmi zajímavé. Nicméně není to pravda u každého domu. Záleží na individuálních tepelněizolačních vlastnostech vašeho domu a na řadě jiných technických detailů. Důležité také je, jestli máte prostor. Systém řízeného větrání se skládá z rekuperační jednotky a ze vzduchotechnického potrubí, které je potřeba rozvést po celém domě nebo bytě. A to může být v některých stavbách trochu problém. Na kolik vás rekuperační systém přijde? Jednoduché systémy do malých bytů pořídíte už za několik tisíc, ovšem u rodinného domu si připravte sto tisíc korun i více.

Takže rekuperaci ano, či ne? O tom se rozhodně informujte u odborníků, kteří vám poradí, jestli je pro váš domov tenhle systém tím nejvhodnějším řešením. V ideálních podmínkách platí, že ušetříte náklady na topení, zlepšíte kvalitu vzduchu (a filtrací odstraníte i alergeny) a udržíte v interiéru stabilní vlhkost i teplotu. Na druhou stranu musíte počítat s vysokou cenou a náklady na servis a údržbu.

Tip Rádce na finance

S rekonstrukcí nebo s úpravami vašeho bydlení tak, aby se vám doma dobře dýchalo, vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Sdílet článek