Stále více analytiků hovoří o další možné krizi. Důvodů by mohlo být hned několik. Obchodní války, mezinárodní politické napětí, obavy ze zpomalení ekonomiky. Jak v těchto dobách chránit či ještě lépe zhodnotit svoje úspory?
Drobní investoři reagují na zvěsti o případné krizi návratem k osvědčeným komoditám, nemovitostem či konzervativním spořicím či investičním produktům. Tyto nabízejí relativně bezpečnou příležitost. Poslední údaje ohledně prodeje těchto investic zvýšenou poptávku jen potvrzují. Každopádně základem pro uchování hodnoty úspor je dobře strukturované portfolio.

Garantované zhodnocení jako pevný základ

Základní stavební kámen by v nejistých dobách – a nejen v těch – měly tvořit konzervativní finanční produkty, tedy stavební spoření a doplňkové penzijní spoření. Vždyť stavební spoření je nejen cestou ke koupi nemovitosti, ale také spořicím produktem nabízejícím stabilitu a zároveň zajímavé zhodnocení. To včetně státní podpory dosahuje u ideální úložky 1 700 korun měsíčně až na 3,5 %. Stavební spoření je díky těmto výhodám a nejisté době pro Čechy čím dál více atraktivnější. Jen za minulý rok obliba stavebního spoření prudce stoupla.

Víte, že…?

Veškeré vklady v Modré pyramidě jsou pojištěné až do výše 100 000 eur (přibližně 2,6 mil. Kč).

Velké oblibě se těší i doplňkové penzijní spoření, které také nabízí státní příspěvek 230 korun oproti vámi vložené tisícikoruně. Podle Asociace penzijních společností ČR tak vloni vzrostl počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, o 27 procent na 967 000. Objem takto spořených peněz stoupl o 43 procent, tedy na 42,7 miliardy korun.

Pokud můžete a chcete dále investovat nad rámec využití maximálních státních příspěvků, nabízí se investice do podílových fondů. Dle zvolené investiční strategie budou vaše úspory pracovat samy v horizontu jednoho až pěti let.

Investice do nemovitosti

Koupě nemovitosti, ať už té investiční či pro vlastní bytovou potřebu, patří mezi další tradiční uložení úspor. Ne každý je nakloněn mnohdy těžko uchopitelným novinkám typu investice do bitcoinu. A v duchu hesla „Investuj jen do toho, čemu rozumíš“ je vlastnictví nemovitosti ověřenou klasikou.

V případě nemovitosti pořízené pro vlastní bydlení investujete do své budoucnosti. Být odkázán na celoživotní placení nájemného, zvláště pak v pokročilém věku, kdy pocítíte výrazný pokles příjmů, je přinejmenším neprozřetelné.

Pokud máte větší objem volných peněz, popřemýšlejte o nemovitosti investiční. V případě dobré koupě si zajistíte pasivní příjem, což je snem mnoha lidí. Zájem je v tomto případě u malých investorů hlavně o menší byty ve velkých městech a je enormní.

V Praze je největší poptávka po bytech 2 + KK, které slouží jako takzvané startovací bydlení, ale rovněž jako investiční nemovitost. Také v Brně se nejrychleji prodávají byty, které noví majitelé nepotřebují k vyřešení vlastní bytové situace, ale pořizují si je jako investici. Souvisí to i se zhoršenými podmínkami pro získání úvěru především pro mladou generaci, tím pádem vzrůstá zájem o pronájmy a kruh se pak uzavírá zájmem investorů.

Zlato, akcie či umění

Pokud stále ještě máte „nazbyt“ a chuť investovat, můžete zkusit konkrétní akcie, investici do nějakého uměleckého díla či tradiční komodity. Z nich výrazně stoupá zájem o zlaté cihly a mince. Celosvětově se těšily výrazné oblibě zvláště ve druhé polovině minulého roku. Cena zlata stoupá od října 2018 a překonala již hranici 1 300 dolarů za trojskou unci. Historií ověřená zkušenost navíc již několikrát ukázala, že cena zlata roste o to více v období krize. Motivace pro nákup je proto velká.

V tomto případě investujte jen takový objem prostředků, o který můžete bez větších problémů přijít. Mělo by se jednat jen o určité procento z celého vašeho portfolia.

Tip Rádce na finance

Pokud také přemýšlíte o investici do zlata, můžete využít nabídky Komerční banky. Investiční zlato prodává ve formě zlatých 24karátových slitků.

Tip Rádce na finance

Jakou cestou se vydat? Záleží na vás, na vašich možnostech. Každopádně základem všech budoucích investic je dobrý a včasný začátek. Jak začít spořit či investovat, aby vaše úspory byly v bezpečí, vám rádi a ochotně poradí specialisté z Modré pyramidy

Sdílet článek