Chystáte se na dovolenou a nechcete se během ní strachovat, zda si váš dům či byt nevyhlédne zloděj? Domácnost můžete zabezpečit nejen mechanicky – vsadit lze i na chytré bezpečnostní systémy. A k tomu je navíc potřeba dodržovat i pár bezpečnostních pravidel.

Kvalitní dveře jsou základ

Odborníci na bezpečnost uvádějí, že v 90 % vstupují zloději do bytu či domu přes vchodové dveře. Proto nešetřete na certifikovaných bezpečnostních dveřích, a to minimálně třetí bezpečnostní třídy. Jestliže chcete maximální možnou ochranu, nechte si vyrobit dveře na míru – při boji s „bytaři“ totiž rozhodují milimetry o tom, které nářadí budou moci při vloupání použít.

Nezapomeňte ve svém domě či bytě zabezpečit i okna a balkóny, především v nižších podlažích a pod střechou. Zvolit můžete mříže, bezpečnostní fólie nebo rolety. Zatímco mříže nebo rolety zloděj vidí a může se proto na jejich překonání připravit, bezpečnostní fólie na první pohled nikdo nepozná. Tedy do té doby, než do okna uhodí třeba dlažební kostkou. Sklo se sice rozbije, ale zůstane nalepené na fólii, kterou rozbít nelze. Navíc fólie nijak nesnižují množství přicházejícího světla, na okně nejsou viditelné a skla přitom můžete mýt běžným způsobem. Cenově vycházejí bezpečnostní fólie i mříže podobně, myslete však na to, že musí mít parametry stanovené normami, jedině tak je totiž uzná pojišťovna v případě pojistné události.

Zapojte chytré bezpečnostní systémy

Moderní doba přináší nové technologie. Využijte je – místo hlídacího psa si pořiďte elektronický zabezpečovací systém. Umožní vám sledovat jak dění uvnitř domu či bytu, tak i okolo něj přes tablet nebo smartphone, ať už jste kdekoli. Třeba i na druhém konci světa.

Na trhu už jsou inteligentní řešení, která po dobu vaší nepřítomnosti dokážou simulovat čilý ruch v domě – stačí načasovat rozsvěcování a zhasínání světel, zatahování a vytahování předokenních rolet, a bezdrátový zásuvkový adaptér zase dokáže zapínat a vypínat televizi.

Oblíbeným doplňkem elektronického zabezpečovacího systému jsou kamerové systémy. Jejich montáž z předpřipravených dílů zvládne každý domácí kutil. Jedná se pouze o přímé propojení jednotlivých kamer se záznamovou jednotkou a monitorem, například televizí nebo počítačem. Po připojení napájecích adaptérů ke kamerám je celá instalace hotová. Následně se stačí seznámit s funkcemi záznamového videa a v klidu si je pohodlně upravit pro vlastní potřebu. Vše se nastavuje dálkovým ovladačem na záznamovém videu, podobně jako když nastavujete časové nahrávání u domácího videa.

Existuje také systém, který vaše dveře dokáže odemknout a zamknout, zadáte-li příkaz na svém chytrém telefonu. Přístup do libovolného prostoru tak můžete sdílet na dálku s přáteli, rodinou či nájemníky. Pokud navíc někdo klepe na dveře, senzor to rozpozná a informuje vás o tom.

Dražší variantou může být napojení domu pomocí nainstalovaných čidel na tzv. pult centrální ochrany některé bezpečnostní agentury. Tento pult 24 hodin denně monitoruje obydlí a v případě nevítaných hostů okamžitě řeší vzniklou situaci.

 

Bezpečnostní pravidla

1. Nezatahujte žaluzie, rolety ani závěsy, protože tím zbytečně přitahujete pozornost zlodějů. Ti se do domu snadno oknem dostanou – stačí jim nadzvednout okenní křídlo a odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo jednoduše tabuli rozbít a otočit kličkou.

2. Nesdělujte nic o svých dovolenkových plánech na sociálních sítích. Jakmile se pochlubíte, prozradíte, kdy a na jak dlouho opouštíte svůj domov. Profily jsou často veřejně přístupné a nijak nechráněné, zlodějům tak slouží jako vodítko.

3. Nepodceňujte pojištění majetku před krádežemi, které vám pomůže minimalizovat případné finanční ztráty při vloupání.

4. Nerozkmotřete se se sousedy. Bude se vám hodit, když vám dům během dovolené ohlídají a budou si všímat případných nesrovnalostí.

5. Nezapomeňte na dostatečné osvětlení pozemku, především u vchodových dveří do rodinného domu, které může zloděje odradit. Stejně jako udržovaná zahrada. Navíc když necháte ležet na pozemku nářadí nebo žebřík, zlodějům tím usnadníte práci.

Sdílet článek