Reklamy nám vytrvale vštěpují, že není potřeba si na novou pračku, ledničku či televizi našetřit, resp. koupit je za vlastní peníze. Všechno můžete mít hned teď. Proč ne?! Vždyť nic nepřeplatíte. Skutečně? Víte, v čem spočívají rizika nákupů na splátky bez navýšení?
Obchody a splátkové společnosti mají zvlášť před Vánocemi žně. „Uděláme si pěkné Vánoce, na Popelku se letos podíváme už na nové televizi. Zaplatíme později.“
Také se jimi (a sami sebou) necháte přesvědčit?

Reklamní spoty vám řeknou, že je to vlastně úplně jednoduché, přijdete do obchodu, a na co se podíváte, můžete hned mít. Zaplatíte kupříkladu jen desetinu ceny, zbytek postupně. Můžete se dokonce setkat i s takovými paradoxy, že třeba elektro na splátky bez navýšení je levnější než za hotové. Jak je to možné? Jde jednoduše o marketingový tah. Zboží si tak koupí i ten, kdo na něj v daný moment nemá. A nemusíme zůstávat jen u televize. Můžete si pořídit i třeba takový notebook, telefon, či dokonce iPhone na splátky.

Jenže takový nákup na splátky, i když bez navýšení, není nic jiného než spotřebitelský úvěr. A splácení vyžaduje určitou disciplínu, jinak se do toho zamotáte, ani nevíte jak.

Jak si na vybavení domácnosti chytře naspořitZeptejte se nás!

Televize na splátky… Jak to vlastně funguje

V první řadě je dobré vědět, že tu novou televizi na splátky s úhlopříčkou dlouhou „jak týden před výplatou“ (a při splátkách ještě delším) vám neprodá samotný prodejce, ale splátková společnost, se kterou má daný obchod smlouvu. Tu o úvěru budete mít následně i vy. Musíte tedy počítat s tím, že si vás poskytující společnost předem řádně prověří.

vybírání televizeProklepne si, jak jste na tom z hlediska vašeho měsíčního cash flow. Pokud tímto prověřením neprojdete, zhluboka se nadechněte a uposlechněte. Takové odmítnutí je jako vztyčený prst, resp. varovný signál, který byste neměli ignorovat. Limity nejsou stanovené náhodně, mají své opodstatnění. Výše splátky, resp. půjčka samotná pro vás jednoduše nesmí být riziková.

Než smlouvu podepíšete, pečlivě si ji pročtěte, včetně veškerých drobných písmenek a hvězdiček. Zajímejte se vždy o RPSN (roční procentní sazba nákladů), podmínky změny smlouvy, výši úvěru, výši splátek, jejich přesný počet a rozvržení a podmínky předčasného splacení. Úrok 0 procent ještě neznamená, že skutečně nic nepřeplatíte. Ve hře mohou být nejrůznější poplatky. V případě, že vám ve smlouvě cokoliv nesedí, žádejte vysvětlení. Po zvážení všech okolností se teprve rozhodněte.

Pozor si dejte také na to, zda se nákup na splátky bez navýšení skutečně vztahuje na vámi vybraný model.

Pojištění? Zbystřete!

V některých případech se můžete setkat s doporučením či podmínkou pojištění schopnosti splácet.
Ať by bylo jakkoliv výhodné, jeho uzavřením zcela smažete výhody nulového navýšení. Jeho cena v součtu může převýšit částku, kterou byste zaplatili u spotřebitelského úvěru na úrocích.

Počítejte! Ptejte se na RPSN, úrok 0 procent ještě nic neznamená. Počítejte, kolik vás to na konci bude skutečně stát.

Jen se nedostat do registru

Jako velmi rizikové se pak často jeví opoždění platby u těchto úvěrů. Výjimkou nejsou vysoké sankce, které v konečném důsledku takový nákup pěkně prodraží. A taková sankce není jediným rizikem. Opožděná splátka může být vstupenkou do bankovních a nebankovních registrů, kde se vám najednou objeví samozřejmě negativní zápis. Ten vám i na čtyři roky může pěkně otrávit život.

Mějte také na paměti, že data splatnosti je dobré si pohlídat extra u každé splátky. Stává se, že třeba ta poslední má dřívější datum než ty předešlé. A hned byste měli co řešit…

Jakmile byste se pak totiž rozhodli pro financování bydlení prostřednictvím úvěru, takový zápis vám jej znemožní získat.

Sdílet článek