Televize na splátky… Jak to vlastně funguje
V první řadě je dobré vědět, že tu novou televizi na splátky s úhlopříčkou dlouhou „jak týden před výplatou“ (a při splátkách ještě delším) vám neprodá samotný prodejce, ale splátková společnost, se kterou má daný obchod smlouvu. Tu o úvěru budete mít následně i vy. Musíte tedy počítat s tím, že si vás poskytující společnost předem řádně prověří.
Proklepne si, jak jste na tom z hlediska vašeho měsíčního cash flow. Pokud tímto prověřením neprojdete, zhluboka se nadechněte a uposlechněte. Takové odmítnutí je jako vztyčený prst, resp. varovný signál, který byste neměli ignorovat. Limity nejsou stanovené náhodně, mají své opodstatnění. Výše splátky, resp. půjčka samotná pro vás jednoduše nesmí být riziková.
Než smlouvu podepíšete, pečlivě si ji pročtěte, včetně veškerých drobných písmenek a hvězdiček. Zajímejte se vždy o RPSN (roční procentní sazba nákladů), podmínky změny smlouvy, výši úvěru, výši splátek, jejich přesný počet a rozvržení a podmínky předčasného splacení. Úrok 0 procent ještě neznamená, že skutečně nic nepřeplatíte. Ve hře mohou být nejrůznější poplatky. V případě, že vám ve smlouvě cokoliv nesedí, žádejte vysvětlení. Po zvážení všech okolností se teprve rozhodněte.
Pozor si dejte také na to, zda se nákup na splátky bez navýšení skutečně vztahuje na vámi vybraný model.
Pojištění? Zbystřete!

V některých případech se můžete setkat s doporučením či podmínkou pojištění schopnosti splácet.
Ať by bylo jakkoliv výhodné, jeho uzavřením zcela smažete výhody nulového navýšení. Jeho cena v součtu může převýšit částku, kterou byste zaplatili u spotřebitelského úvěru na úrocích.