Při současné hodnotě inflace je jen málo možností, kde peníze alespoň částečně ochránit.

Přestože úrok na stavebním spoření hodnotu inflace ani zdaleka nepokryje, tak díky státní podpoře představuje poměrně zajímavý finanční produkt. 

Stavební spoření 

Stavební spoření je finanční produkt, který nabízí zhodnocení uložených peněz a zároveň vám umožňuje žádat o úvěr na bydlení. Ve spořicí fázi klient ukládá peníze na účet, kde jsou úročeny a jednou ročně přibude státní podpora. 

Stavební spoření lze ukončit výběrem peněz, výpovědí, dohodou nebo přidělením úvěru ze stavebního spoření. 

Na trhu je spousta institucí nabízející stavební spoření. Vybírejte podle zhodnocení úspor. Například moudré stavební spoření vám nabízí nadstandardní úročení 4,23 %. Když připočítáte státní podporu, tak jste na poměrně zajímavé částce. 

Státní podpora 

Stavební spoření je zajímavé právě díky státní podpoře. Ta činí 10 % z uspořené částky. Maximálně však můžete dostat 2 000 za jeden kalendářní rok. 

Podmínkou pro čerpání státní podpory je vázací lhůta na 6 let. Pokud klient vypoví smlouvu dříve, tak musí vyplacenou státní podporu vrátit. Je rozumné zůstat alespoň šest let a teprve poté smlouvu vypovědět. 

Vyplatí se ještě stavebko? 

Málokde vám vyplatí stát 2 000 korun ročně. Nicméně se zvyšující se částce peněz a při poměrně nízkém úroku přibývá každý rok pořád jedna a ta stejná maximální částka. Stavební spoření je zajímavé a výhodné v prvních letech. 

Jakmile přestane být zhodnocení výhodné a máte šanci zhodnotit úspory lépe, tak po uplynutí vázací lhůty přeneste své peníze jinam. Ideální volbou jsou například podílové fondy. 

Sdílet článek