Technologie, globální svět a vyšší životní úroveň – to všechno znamená, že cestujeme víc než kdy dřív. Cestujeme ale také jinak. Například prostřednictvím Airbnb, s nímž mají zkušenosti už miliony lidí. Může to být skvělý přivýdělek, ale víte, jak řešit daně nebo poplatky?

Přečtěte si také

Cestovat na vlastní pěst, bez zprostředkování cestovky je dnes úplně běžné. Koupit letenku, zarezervovat hotel a zjistit, jak to ve vaší vysněné dovolenkové destinaci vypadá, co tam musíte vidět a na co si dát pozor, není vůbec žádný problém. Všechno zvládnete za jeden večer ze svého počítače z obýváku.

Pokud chcete cestovat a poznávat bez toho, že by vás několikadenní dovolená stála celoroční úspory, můžete ušetřit například na ubytování. Díru na trhu s levným ubytováním na úrovni před deseti lety zaplnila společnost Airbnb. Vznikla vlastně náhodou, z nápadu dvou kamarádů pronajímat na přespání nafukovací postel v obýváku a k tomu také snídani (air bed and breakfast – Airbnb).

Pronájem soukromého ubytování turistům se rychle rozšířil po celém světě. Službu najdete ve 191 zemích a ročně ji využije několik milionů turistů. Je to tedy zajímavý způsob přivýdělku, zvlášť pokud máte nemovitost v turisticky ceněné lokalitě, což jsou v našich poměrech především Praha nebo Brno.

Přes Airbnb můžete pronajmout svůj pokoj, byt či dům lidem z druhého konce světa, a to zcela bezpečně. Jako hostitel si pak můžete vydělat i desítky tisíc měsíčně (podle lokality a služeb) a získat tak peníze navíc. Ovšem pokud chcete pronajímat byt nebo pokoj v domě, který není váš, pak nesmíte zapomenout na souhlas majitele.

Výhodou Airbnb je bezpečnost

Profil (registrace je povinná) hostitele i hosta na internetových stránkách je viditelný včetně recenzí. Rezervace, platby i komunikace probíhají výhradně přes portál Airbnb a společnost sama důsledně kontroluje všechny rizikové informace nebo klienty. Na bezpečnosti služeb a důvěryhodnosti si společnost zkrátka velmi zakládá!

Jako hostitel v ceně ubytování zohledňujete cenu za pokoj, byt nebo dům jako takový a poplatek za úklid. Navíc musíte ještě zahrnout poplatek společnosti Airbnb za zprostředkování, případné další místní poplatky a daň.

 

Musí se příjmy z Airbnb danit?

Ano, musí. Velký rozvoj této služby, která přináší peníze tisícům českých občanů, neušel pozornosti příslušných finančních institucí. Finanční správa ČR považuje každého, kdo poskytuje dalším osobám ubytování prostřednictvím internetových platforem – tedy i Airbnb – za osobou podnikající za účelem zisku. Z této podnikatelské činnosti je tedy třeba odvádět DPH, daň z příjmů fyzických osob a případně podle rozsahu činnosti plnit další povinnosti vůči živnostenskému úřadu.

Kompletní informaci zveřejnila Finanční správa ČR na svých stránkách. Spolupracuje s Airbnb, takže má přehled o všech, kdo přes tuto platformu podnikají a může snadno kontrolovat jejich daňové odvody.

O Airbnb se zajímají také města

Městům, především Praze a Brnu, kde je služba nejrozšířenější, jde nejen o úniky poplatků z ubytování, které by do městských pokladen přinesly desítky milionů. Řeší i problém vylidňování center. Mnoho majitelů domů totiž „vystrnadí“ běžné nájemníky a místo toho rychloobrátkově pronajímá byty turistům, což se městům nelíbí. S podobnými problémy se potýkala i jiná světová města. K regulaci těchto služeb tak už došlo například v Berlíně, Londýně, Amsterdamu nebo v Paříži.

Společnost Airbnb je postavena na slušnosti a férovém přístupu, a proto s městy spolupracuje. Poskytuje jim informace a jedná o možnostech společné existence, mimo jiné i o společném postupu v případě stížností sousedů na chování turistů. Povinnosti poskytovatelů ubytování přes internet se tedy postupně vyvíjejí, takže pokud se do této činnosti chcete pustit, sledujte aktuální zprávy z vašeho města.

Do věci zasahuje i vláda. Na konci roku 2018 schválila novelu zákona o místních poplatcích, která se bude týkat poskytovatelů ubytování. Poplatek bude platit pro všechny obce a lokality (nejen ty lázeňské nebo turisticky exponované, jako tomu bylo dříve). Jeho výši si mohou obce stanovit samy, a to až do maximální výše, kterou určuje tato novela účinná od ledna 2020. Maximální výše poplatku za ubytování odváděného obci pak bude 21 Kč za den, v roce 2021 dojde ke zvýšení na 50 Kč za den.

Důvěra, podpora, komunita

Velkým bonusem, který společnost Airbnb nabízí, je servis. Jako host i hostitel máte od společnosti Airbnb velmi širokou podporu. Na webových stránkách www.airbnb.cz/help najdete velice intuitivní návody a odpovědi na cokoli, co potřebujete vědět. A pokud přece jen narazíte na něco specifického, je tady možnost přímého kontaktu telefonem, e-mailem i živě na chatu. V 11 různých jazycích vám pomůžou s rezervací, vrácením peněz, proplacením škod nebo s pojištěním.

A jelikož jednou z klíčových hodnot Airbnb je zodpovědnost, najdete ne webu www.airbnb.cz i záložku Zodpovědné hostitelství, kde je podrobně sepsáno vše, co byste měli vědět a plnit jako hostitel – od běžných věcí, jako jsou domácí mazlíčci či lékárnička pro hosty, až po daňové povinnosti.

A co když už nechcete nikoho hostit?

Pokud chcete svůj profil Airbnb zrušit, máte dvě možnosti. Můžete ho pozastavit, což znamená, že ho v budoucnu snadno zase oživíte, nebo ho lze i úplně zrušit. Všechno je jednoduché a intuitivní.

Tip Rádce na finance:

Rozhodli jste se byt po babičce zrekonstruovat a nabízet k pronájmu? S financováním rekonstrukce vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy, se kterým můžete mít až 800 000 Kč bez zajištění.

Sdílet článek