Jedna z českých aplikací, která slouží k nákupu levných letenek, tvrdí, že létat se dá skoro zadarmo. Nevěříte? Na následujících řádcích vám poradíme, jak se k tomuto tvrzení co možná nejvíc přiblížit. Dáme vám několik tipů, které zaručí, že nyní už budete umět nakupovat výhodné letenky. Ukážeme vám, kde je koupit a jaké jsou šikovné aplikace na nákup těch nejlevnějších letenek.
Pro koho by nebyla každá ušetřená tisícovka na letence radostí! Někteří baťůžkáři jsou dokonce v umění nákupu superlevných letenek tak dokonalí, že se jim podaří sehnat letenku do Malajsie za 5 000 Kč či do New Yorku za 2 500 Kč. To jsou samozřejmě extrémní ceny, ale i tak se dá díky několika zásadám, které budete dodržovat, a technologickým nástrojům při nákupu hodně ušetřit. Pojďme na to!

Je pravda, že ceny letenek se mění nejen ze dne na den, ale někdy i z hodiny na hodinu. Proto jsou nejrůznější aplikace na nákup levných letenek postavené na tom, že projíždí servery nabízející levné letenky a „vyzobávají“ to nezajímavější. Pro uživatele to znamená, že nemusí totéž dělat ručně a ušetří hodiny času.

I když se to nezdá, cesta k nákupu levné letenky není zas tak složitá. Jde jen o to dodržovat 5 základních zásad.

  Mějte platební kartu a na ní peníze

Úhrady čehokoli platební kartou on-line jsou dnes standardem. Je však nutné mít na kartě povolené platby na internetu. Není nic horšího, než když nemůžete zaplatit levnou letenku hned a čekáte, jestli dojde k převodu peněz včas, než se akce na letenky zruší.

  Buďte časově flexibilní a rozhodněte se hned

Nuže, kartu i peníze na ní máte. Nyní vám v aplikaci v chytrém telefonu naskočila nabídka letět do Asie za velmi přijatelnou cenu. Když budete váhat a v práci několik dní řešit, zda dostanete v daném termínu dovolenou, máte s nákupem levné letenky smůlu. Platí totiž, že chcete-li levně létat (po Evropě i po celém světě), je třeba umět se rychle rozhodnout a zaplatit. To znamená vědět dlouho dopředu, jestli budete mít v určitém termínu volno. Kdo tuhle možnost nemá, má smůlu.

Mimochodem, pokud vám notifikace o levné letence přijde třeba brzy ráno nebo pozdě večer, nenechávejte šanci ležet a kupte letenku hned. V ceně se totiž může odrazit i to, jestli letenku kupujete v rušných denních hodinách, kdy na webu hledá víc lidí, nebo mimo „dopravní špičku“ webových vyhledávačů.

  Neřešte destinaci

Víte, že na zimu chcete někam do exotiky, ale neřešíte, jestli to bude Thajsko nebo Filipíny? Super, cestu k levné letence máte s tímto přístupem hned jednodušší. To samé platí i pro Evropu. Chcete se podívat do některé z metropolí na severu a je vám jedno, zda to budou Helsinky, Riga nebo Stockholm? Opět máte vyhráno, vyberete si podle aktuální nabídky.

  Vybírejte lety ve všední dny

Obecně platí, že lety na víkend, o svátcích a o prázdninách jsou dražší. Poletí totiž všichni. Raději si tedy vybírejte odlety od úterý do čtvrtka.

  Sledujte ceny letenek

To, že budete na Facebooku sledovat stránky, které nabízejí levné letenky, v praxi příliš neznamená. Někteří vidí nově nabízený příspěvek s akční cenou letenky okamžitě, jiným se zobrazí třeba až druhý den, a to už může být pozdě. Stejně tak, když se na to podíváte jednou za dva dny. Věřte, že cesta k levné letence je o pravidelném sledování vyhledávačů, takže je dobré mít nastavené notifikace v mobilu.

A teď už se pojďme podívat na konkrétní vyhledávače, které se zaměřují na levné letenky.

Jednoduchý vyhledávač letenek Airixo

airxo.com
Systém bez otálení přehledně zobrazí nejlevnější destinace a termíny letů. Airixo.com pracuje s databázemi všech nízkonákladových aerolinek, takže vám najde tu nejvýhodnější variantu a zobrazí i možnosti přestupů. Pak vás nasměruje rovnou na stránky vybraného dopravce.

Stačí zadat do vyhledávacího okénka cíl vašeho letu a v přehledném výpisu termínů nebude problém se rychle zorientovat. Jste nerozhodní a nevíte, kam poletíte? Nevadí, Airixo vypíše seznam letenek podle kontinentů od Evropy až po západní Asii a vy si vyberete vyhovující variantu. V přehledné grafice vidíte vše podstatné. V patičce webu máte pro zjednodušení seznam osmi nejhledanějších měst a zemí.

Levné lowcost letenky na AZair.cz

AZair.cz pro vás vyhledá ty nejlevnější letenky nízkonákladových společností na téměř tisícovku letišť ve 142 zemích Evropy, Afriky a Asie. Když nevíte, kam přesně byste chtěli letět, můžete do vyhledávače zadat třeba jen „řecké ostrovy“ nebo „pobřeží Středozemního moře“ a pak si vybrat podle ceny a místa. Musíte jen vědět, kdy přibližně chcete letět a na jak dlouho. AZair sám vybere kombinace všech dostupných možností včetně přestupů mezi různými přepravci.

Oceňované Momondo

momodo.cz
Webový vyhledávač Momondo získal mnoho ocenění jako nejlepší stránka pro srovnávání letů. Je zcela zdarma, v češtině, a kromě letenek vám nabídne i nejlepší ceny hotelů nebo pronájmů aut. Takže dovolenou naplánujete na jednom serveru se vším všudy. Zbývá už jen program! Momondo doporučuje CNN, New York Times, The Daily Telegraph nebo Forbes. Můžete zkusit také jeho aplikaci do chytrého telefonu či tabletu.

Inovativní české Kiwi.com

Kiwi.com, dříve známé jako Skypicker, je inovativní celosvětový vyhledávač letenek, který se zaměřuje na kombinace nespolupracujících aerolinek. Je schopen díky vlastnímu unikátnímu technickému řešení vyhledávat letecká spojení a cenové nabídky letenek, které na trhu nemají konkurenci. I Kiwi.com má vlastní aplikaci do chytrého telefonu a tabletu.

Skyscanner za vás prošmejdí oblohu

Na stránkách Skyscanneru najdete zdarma nabídku milionů letů z celého světa. Jakmile si vyberete tu nejzajímavější nabídku a zadáte rezervaci, jste přesměrováni na stránky letecké společnosti. Skyscanner je dostupný i jako mobilní aplikace se spoustou funkcí a nástrojů.

Pomůže vám najít nejen levnou letenku, ale i ubytování. Můžete si tu vybrat a zarezervovat hotel nebo třeba půjčit auto. A na informačním blogu se dozvíte hodně zajímavého ze světa cestování.

Aplikace Nejrychlejší letenky

nejrychlejsiletenky.cz
Autorem aplikace Nejrychlejší letenky je fotograf, zkušený cestovatel a programátor Jiří Dolejš. Díky této aplikaci máte možnost mít veškeré akční letenky ve svém mobilu už v okamžiku zveřejnění. Odpadá tak složité hledání a kontrolování jednotlivých webů.

Vše je velmi jednoduché, stačí stáhnout aplikaci a nastavit si upozornění, které vám dá vědět o nových akčních
slevách letenek. Můžete si vybrat základní variantu zadarmo, nebo si předplatit plnou verzi za 0,99 eura za měsíc. Ovšem cestujete-li pravidelně, pak se vám vyplatí celoroční předplatné za 9,99 eura. Plná verze aplikace sleduje přes 40 zdrojů z celého světa a informace dostanete prostřednictvím notifikací hned.

Ne nízkonákladově, ale rozumně

Jestliže netrváte na té úplně nejlevnější ceně, což většinou znamená i omezení služeb, ale nechcete přeplácet rozumný standard, pak projděte i servery, které nabízejí letenky širšího spektra leteckých společností, nejen těch nízkonákladových. Zkušené české servery jako Letuška.cz, Pelikán.cz nebo Studentagency.cz vám kromě profesionálních služeb nabízejí i zákaznickou podporu, a to vše v češtině. I tady si můžete vybrat podle svých preferencí od nejlevnější varianty po ty dražší a najdete tu i letenky za akční cenu.

Máte-li čas a chuť a cestujete-li opravdu často, vyplatí se vám sledovat weby nebo facebookové stránky nadšenců, kteří se tímhle tématem zabývají. Hlídají aktuální ceny a informace o letech či destinacích a navrch přihodí ještě spoustu zajímavých typů na cestování nebo na to, co byste neměli v dané destinaci opomenout. Takže koukněte třeba na weby Akcniletenky.czCestujlevne.com, Honzovyletenky.cz či Zaleťsi.cz.

Co je dobré vědět?

Připravte se na to, že pokud kupujete superlevné letenky nízkonákladových společností, většinou jde nízká cena ruku v ruce s nějakým omezením vašeho komfortu. Nízkonákladovky mají často jen velmi základní služby (i na palubě), nedovolí vám více než jedno malé kabinové zavazadlo (tedy ani kabelku!) a mnohdy také nabízejí lety v hodinách, kdy byste ještě nejraději spali. V případě, že přestupujete, počítejte i s tím, že vás většinou nemine dlouhé čekání na spoj. Na druhou stranu vám to může poskytnout dost času na nákupy na letišti nebo na prozkoumání města, kam jste vlastně přiletěli jen přesednout.

Sdílet článek