Nejenom dálniční známky, ale také mýtné je třeba zaplatit, pokud se na dovolenou vypravíte vlastním autem. Letos vás čeká spousta změn třeba v podobě e-známky na Slovensku, ale také vyšší ceny. 

Vyhnout se letecké dopravě a vypravit se na vysněnou pláž po vlastní ose nemusí být vždy nejlevnější variantou. Většina evropských zemí totiž pro letošek zvýšila ceny za mýtné a dálniční poplatky. Při cestě Slovinskem je to nejdražší.

Je tu ale ještě jedno úskalí, policie v mnoha zemích objevila řadu padělků dálničních známek na rok 2016. Buďte tedy při nákupu kuponů obezřetní a pořizujte je jen na oficiálních prodejních místech. Vyhnete se tak riziku, že zaplatíte pokutu. A co vás v jednotlivých zemích čeká?

Slovensko – nově e-známka

Na Slovensku se oproti loňsku připravte na změnu v podobě elektronické dálniční známky. Pozor, neplatiče na dálnicích hlídají kamery. E-známku můžete zakoupit v několika variantách, a to na týden, měsíc nebo na rok. Cena e-známky zůstává stejná jako v předešlých letech a její výhodou je, že ji nemusíte umisťovat na přední sklo vozu.

Pořídit ji můžete na webu www.eznamka.sk nebo pomocí aplikace v mobilu, v kamenných prodejnách, především na čerpacích stanicích nebo v samoobslužných automatech na hranicích.

Při nákupu přes web nebo mobilní aplikaci zadáváte SPZ vozidla a stát, kde byl vůz registrován, systém je poté na silnici pozná. Následně obdržíte na zadaný e-mail doklad o tom, že jste známku zaplatili. Při pořízení v kamenné prodejně dostanete papírový doklad.

Ceny dálničních známek na Slovensku pro rok 2016

Doba/hmotnost do 3,5 t přívěs 10denní 10 eur 10 eur Měsíční 14 eur 14 eur

Slovinsko – pouze 7denní kupon

Přes Slovinsko každoročně proudí stovky tisíc automobilů, které míří na Jadran. Tamní dálniční známky jsou zdaleka nejdražší, pro osobní vůz stojí týdenní kupon 450 korun. Navíc slovinské dálniční známky se prodávají s platností pouze na 7 dní, měsíc či na rok. To může zkomplikovat život těm, kteří jedou na týdenní dovolenou. Při návratu domů se tak mohou vracet bez platné viněty. Tento fakt přirozeně policie kontroluje a pokutuje. Proto vždy pamatujte na platnou známku, protože jestliže vás policie při cestě přes Slovinsko chytí, bude to drahé. Pokuty se pohybují mezi 300 a 800 eury, mírnější budou, když zaplatíte přímo na místě či do osmi dnů.

Rakousko – mírné zdražení a nová barva

Foto: asfinag.at

Nové dálniční viněty pro Rakousko jsou letos zhruba o 1, 5 procenta dražší, desetidenní známka pro osobní automobil vychází na 250 korun, známka má navíc nové barevné provedení – sytě oranžovou barvu. Dálniční známka se v Rakousku prodává na období 10 dní, 2 měsíce nebo na jeden rok. Ani letos pověstní rakouští policisté nezaháleli a přibyly postihy za případné přestupky. Nově vám v Rakousku napočítají pěknou pálku, když zapomenete zapnout směrová světla. Řidič si musí opatřit reflexní vestu při cestě přes Rakousko, Chorvatsko a Slovinsko. V Rakousku ji navíc musí mít každý, kdo hodlá na dálnici vystoupit z auta.

Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Čerpací stanice ÚAMK – Žlutý anděl Síť směnáren Tourist centrum

Místa s výběrem dodatečného mýtného

V Rakousku se také připravte, že zaplatíte za průjezd některých úseků, například mostů či tunelů, především ve vysokohorských oblastech. Zde vám bude účtován další poplatek. Za osobní automobil se ceny pohybují od 5, 50 eura po 17, 50 eura.

A 9 – Spital/Pyhrn – Ardning A 9 – St. Michael – Übelbach A 10 – Flachau – Rennweg A 11 – St. Jakob – Karavanke A 13 – Innsbruck – Brenner S 16 – St. Anton – Langen

Chorvatsko – na platbu mýta stačí platební karta

Stejně jako v okolních státech i v Chorvatsku hlavní rychlostní dálniční komunikace něco stojí. Platba za průjezd dálnicí však není zpoplatněna klasickým způsobem dálničními známkami, ale pro výběr poplatků jsou využívány mýtné brány. Tam můžete poplatky zaplatit hotově nebo kreditní kartou a jejich výše se rovná ujeté vzdálenosti po dané dálnici.

Kde v Chorvatsku zaplatit dálniční poplatky?

Ceny dle projetého úseku Platba v mýtných branách Cena okolo 40 kun / 100 km Ceník dle úseků na www.HAC.hr

Itálie – mýtné brány

I v Itálii zaplatíte v mýtných branách, nákup dálničního kuponu tedy odpadá. Výše dálničních poplatků na jihu Evropy dosahuje průměrných hodnot 5,5 eura na 100 kilometrů. Více informací a aktuální ceník najdete na www.AutoStrade.it.

Maďarsko – e-známku nakupte on-line

Stejně jako na Slovensku i v Maďarsku se připravte na elektronické dálniční známky, které lze koupit v prodejních místech na hranicích nebo předem přes internet se zadáním poznávací značky vozidla. V Maďarsku zaplatíte za desetidenní známku 255 korun, za měsíční 410 korun. Platnost známky maďarští policisté kontrolují pomocí kamerového systému, pokud se vydáte bez zaplacení e-viněty, hrozí vám pokuta 50 eur a známku si navíc budete muset dokoupit.

Další místa prodeje

Čerpací stanice ÚAMK – Žlutý anděl Elektronicky Oficiální informace na motorway.hu

Německo – dálnice zdarma

V Německu budete oproti většině okolních evropských zemí od nutnosti platit dálniční poplatky ušetřeni. Výběr poplatků probíhá pouze u vozů nad 12 tun, a to prostřednictvím elektronického mýtného.

Tři důvody, proč nezapomenout na cestovní pojištění
Při plánování své dovolené byste neměli zapomínat na to, že vaše kartička pojištěnce nepokryje všechny náklady na lékařskou péči mimo domov. Bez spolehlivé pojistky tak raději nikam nejezděte.

Na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) nelze ani při cestování po Evropě zcela spoléhat. Zdravotní péče, ke které EHIC opravňuje, nemusí být vždy dostatečná a zcela bezplatná. Spoluúčast je v některých zemích opravdu vysoká a částka za léčebné výlohy se i při jednoduchých zákrocích může vyšplhat až na několik tisíc korun. Při sjednání cestovního pojištění si prostudujte rozsah a limity plnění. Nejlevnější pojištění se většinou vztahuje pouze na pokrytí léčebných výloh v případě nemoci nebo úrazu. Pojištění, které si před cestou sjednáte pouze na základě ceny, se nakonec může prodražit, protože nemusí poskytovat dostatečnou ochranu.

Sdílet článek