Pokud neznáte skladbu podloží a velikost zdroje, je na místě provést průzkumný vrt. Z toho odborník z vámi vybraného studnařství odebere vzorek zeminy, podloží a vody, která projde laboratorním rozborem. Laboratoř pak určí kvalitu vody a porovná ji s limity danými vyhláškou ministerstva zemědělství.
Studna je vodohospodářské dílo
Pro stavbu studny budete potřebovat projekt a souhlas orgánů státní správy. Od roku 2019 platí novinka v novele vodního zákona ukládající těm, kdo mají zájem o provedení průzkumného hydrogeologického vrtu, povinnost žádat o souhlas vodoprávní úřad. Týká se to tedy pouze těch, kdo potřebují zjistit vydatnost potenciálního vodního zdroje.
Pokud plánujete stavbu nové studny (tj. rovnou studna s odběrem, ne průzkumný vrt s budoucím odběrem), budete žádat i nadále pouze o povolení k její stavbě a o povolení odběru podzemní vody.

Vrtaná versus kopaná
Existují dva typy studní – vrtané a kopané. Obecně platí, že kopané studny jsou pracnější a dosahují omezené hloubky. Jsou také kvůli tomu náchylnější ke kolísání hladiny v průběhu roku či místnímu znečištění vody.
V případě, že je hladina podzemní vody hlouběji než 12 až 15 m, ke slovu se dostává druhý typ – studna vrtaná. Průměr vrtu se pohybuje v rozsahu od 150 do 300 mm, záleží na předpokládané spotřebě vody a na rozsahu zdroje. Za metr vrtané studny zaplatíte podle průměru a firmy od 800 do 2 000 Kč, také s přihlédnutím k druhu podloží. Vrtané studny jsou většinou vhodné zejména u malých rodinných domů a rekreačních chat.
U rodinného domu standardní velikosti se naopak vyplatí studna kopaná, protože se předpokládá daleko větší odběr vody. Obvyklý průměr kopaných studní je 1 000 až 1 500 mm. Metr kopané studny vyjde přibližně na 7 000 až 7 500 Kč.