Pro všechny, kdo nejezdí tak často po Evropě, jsme opět připravili přehled nejnavštěvovanějších zemí s cenami dálničních známek, resp. mýtného za 100 km. Až na drobné úpravy se ceny za jízdu po evropských dálnicích nezměnily.

Co, kde a jak se platí?

Zdarma se jezdí po dálnicích v Německu, Belgii, Dánsku, Finsku, Lichtenštejnsku, Lucembursku, Nizozemsku, ve Švédsku i v Černé Hoře a na Ukrajině, Maltě a Kypru. V ostatních zemích pak budete potřebovat buď dálniční známku, nebo zaplatíte mýtné.

Slovensko

Ceny dálničních známek jsou stejné jako v loňském roce. Roční dálniční známky jsou platné od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku.

Doba

Hmotnost do 3,5 t

Přívěs O1 a O2

10denní

10 EUR

10 EUR

Měsíční

14 EUR

14 EUR

Roční

50 EUR

50 EUR

Slovenskou dálniční známku můžete koupit jako elektronickou známku na eznamka.sk a také u benzinových pump, na hraničních přechodech, pobočkách Cash Point, některých provozovnách ABA, vybraných pobočkách Slovenské pošty a ÚMK – Žlutý anděl.

Rakousko

Dálniční známka se v Rakousku prodává na období 10 dní, 2 měsíce a jeden rok. Platnost roční známky je od 1. 12. do 31. 1., tedy 14 měsíců. Ve srovnání s loňským rokem však o něco málo podražily.

Doba

Motocykly

Hmotnost do 3,5 t

10denní

5,30 EUR

9,20 EUR

2měsíční

13,40 EUR

26,80 EUR

Roční

35,50 EUR

89,20 EUR

Dálniční známku pro Rakousko lze zakoupit online na digital vignette a na obvyklých místech, jako jsou benzinové pumpy či směnárny.

Mapu zpoplatněných silnic v Rakousku naleznete na stránkách asfinag.at. Kromě poplatku za dálniční známku počítejte v Rakousku i se zpoplatněným průjezdem některých mostů či tunelů. Poplatek také zaplatíte za vjezd do některých horských úseků, jejichž přehled naleznete na stránce tolls.eu.

A 9: Spital/Pyhrn – Ardning A 9: St. Michael – Übelbach A 10: Flachau – Rennweg A 11: St. Jakob – Karavanke A 13: Innsbruck – Brenner S 16: St. Anton – Langen

Maďarsko

Maďarskou dálniční známku lze dnes koupit už i online přes oficiální stránky ematrica.nemzetiutdij.hu a dále na benzinových pumpách, na hraničních přechodech či některých provozovnách ABA, a to ve třech různých délkách platnosti. Roční známky jsou platné od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku.

Doba

Osobní automobily do 3,5 t a 7 míst

Týdenní*

3 500 HUF

Měsíční

4 780 HUF

Roční

42 980 HUF

* Týdenní známka má platnost 9 dní (platnost končí o půlnoci na konci 10. dne) a v přepočtu vyjde na přibližně 279 Kč.

V Polsku se platí mýtné

V Polsku počítejte s tím, že platit budete na dálnicích A1, A2 a A4, a to na úsecích:

Dálnice A1: Rusocin – Nowa Wieś Dálnice A2: Konin–Świecko a Konin–Stryków Dálnice A4: Kraków–Katowice a Wrocław–SośnicaPlatí se v mýtných branách, kde přijímají jak polské zloté, tak americké dolary a samozřejmě eura. Na frekventovaných úsecích je pro zaplacení průjezdu možno použít i kreditní kartu.

Jedeme dále na jih

Slovinsko

Asi nejdražší je průjezd Slovinskem, kde za týdenní známku zaplatíte 15 eur. Plánujete-li ale čtrnáctidenní dovolenou, jste nuceni si koupit měsíční známku za 30 eur. Známky se prodávají na čerpacích stanicích, v některých provozovnách ABA a v pobočkách Kompas shop.

Doba

Motocykly

Vozidla o hmotnosti do 3,5 t a do 1,3 m nad první nápravou

Týdenní

7,5 EUR

15 EUR

Měsíční

30 EUR

6měsíční

30 EUR

Roční

55 EUR

110 EUR

Karavanke Tunnel

Průjezd tunelu Karavanke (Karawanken) mezi Rakouskem a Slovinskem vás přijde na 7,20 EUR (cena pro vozidla s hmotností do 3,5 t).

Chorvatsko má na dálnicích mýtné brány

V Chorvatsku se dálniční poplatky platí od počtu ujetých kilometrů v mýtných branách. Lze platit jak hotově, tak kartou. Cena se pohybuje okolo 40 kun za 100 km, tj. cca 137 Kč.

A1: Zagreb – Split – Dubrovnik A2: Zagreb – Macelj A3: Bregana – Zagreb – Lipovac A4: Zagreb – Goričan A5: Beli Manastir – Osijek – Bosna a Hercegovina A6: Rijeka – Zagreb A7: Rupa – Križišće A8 and A9 Istrian Y A10: Ploče – hranice s Bosnou a Hercegovinou A11: Zagreb – SisaKalkulaci výše mýtného si můžete spočítat na http://hac.hr.

Bulharsko a Rumunsko

Dálniční známku budete potřebovat také při cestě po Rumunsku a Bulharsku. V obou zemích mají elektronickou podobu.

V Rumunsku jsou zpoplatněny všechny státní silnice mimo obecní komunikace.

Doba

Osobní vozidla do 3,5 t

7denní

3 EUR

30denní

7 EUR

90denní

13 EUR

Roční

2 8 EUR

Také v Bulharsku jsou kromě dálničních tahů zpoplatněny mnohé silnice nižších tříd.

Doba

Vozidla do 3,5 t

Víkendová

10 BGN

Týdenní

15 BGN

Měsíční

30 BGN

Čtvtletní

54 BGN

Roční

97 BGN

Bulharský lev je přibližně 13,10 Kč, takže měsíční známka vás přijde na 390 Kč.

Švýcarsko za 40 franků na jeden den i na rok

Za švýcarskou dálniční známku zaplatíte 40 švýcarských franků, ať Švýcarskem po dálnici pouze projíždíte, nebo po něm budete jezdit celý rok. Dálniční známka totiž existuje jen v provedení roční s platností od začátku prosince do konce ledna. Kromě toho musíte zaplatit i za průjezd některými tunely. Dálniční známkou musí být opatřen i přívěs či karavan (do 3,5 t).

Ve Francii, v Itálii a ve Španělsku platíte mýtné

Ve Francii zaplatíte za 100 km přibližně 9 EUR, kalkulátor mýtného najdete na AutoRoutes.fr.

V Itálii se průměrná cena za 100 km pohybuje kolem 5,5 EUR. Podrobnější informace a výpočet ceny mýtného najdete na AutoStrade.it.

Ve Španělsku vás bude 100 km stát mezi 9 a 10 EUR, seznam dálnic najdete na https://www.autopistas.com.

Cesta na sever

Ze skandinávských zemí má zpoplatněny dálnice jen Norsko, kde mýtné uhradíte na mýtných branách. V Norsku však počítejte i s dalšími poplatky za tunely, mosty či trajekty při přejezdu fjordů. Více informací na AutoPass.no.

Jízda z Dánska do Švédska přes Øresundsbron (most Øresund) vás bude stát 50 EUR, ve Švédsku počítejte např. s poplatkem za vjezd do Stockholmu.

Cesta přes kanál

Průjezd Eurotunelu stojí od 30 liber podle času a druhu vozidla.

V Anglii se platí mýtné jen na obchvatu Birminghamu (M6 Toll, West Midlands) a na M25 na Dartford Crossing.

Přehled o zpoplatněných mostech a tunelech, a to i na vedlejších silnicích, najdete na https://www.gov.uk/uk-toll-roads.

Podrobnější informace včetně dálničních map a důležitých odkazů vám poskytnou webové stránky http://www.dalnicni-znamky.com/ a http://www.tolls.eu/cs.

Sdílet článek