Chystáte se na cesty a nechcete na nich utratit spoustu peněz? Ať už vyrážíte kdykoli a kamkoli, jistě oceníte pár našich tipů, jak při svých výletech či dovolených ušetřit.

Letenky.

Na internetu narazíte na řadu webových stránek s pravidelnými tipy na levné letenky. Přihlaste se k odběru novinek a sledujte vývoj cen. Ideálně už zhruba čtvrt roku před odletem. Letenky totiž bývají nejlevnější zhruba dva až tři měsíce před letem. Nečekejte na poslední chvíli.

Jakmile narazíte na výhodnou letenku, ihned si ji rezervujte a zaplaťte ji. Ceny letenek se mění v řádu minut, takže i pouhá hodina čekání vás může stát spoustu peněz. Letenky za akční ceny jsou navíc limitované a velmi rychle se vyprodají.

Přemýšlejte také o odletu z blízkých letišť, například Vídně, Drážďan, Katovic či třeba Budapešti, často tak můžete ušetřit, i když vás něco bude stát cesta na tato letiště.

Zájezdy.

Chcete-li ušetřit na zájezdech, vyplatí se volit buď tzv. last minute, nebo first minute. Zatímco last minute, kdy do odjezdu či odletu na dovolenou zbývá jen pár dnů či hodin, Češi dobře znají a využívají, first minute je dovolená koupená s několikaměsíčním předstihem. Výhodou first minute je, že máte oproti last minute daleko větší výběr termínů, destinací a hotelů.

Srovnejte také nabídku více cestovních kanceláří, např. na webech Invia.cz či Dovolena.cz. Nevynechejte ani nabídku německých a rakouských cestovních kanceláří, která je výrazně širší než ta tuzemská – najdete ji např. na RudolfReisen.cz, Itur.de nebo Sunmix.cz. Snažte se přitom cestovat mimo hlavní turistickou sezonu, kdy jsou nižší nejen ceny zájezdů, ale i ceny přímo v cílové destinaci.

Vždy si před koupí zkontrolujte, co je v ceně zahrnuto. Někdy mohou příplatky za různé služby cenu zájezdu výrazně zvednout, třeba když zájezd nezahrnuje poplatek za víza, typ stravování apod.

Jízdenky.

Pokud cestujete po Evropě a chcete výrazněji ušetřit, zvolte levné autobusové jízdenky. S autobusem můžete v současnosti cestovat do desítek destinací po celé Evropě. Je to přitom poměrně komfortní způsob cestování – na palubě autobusů dostanete občerstvení a samozřejmostí je také internetové připojení.

Podobně jako u letenek, i autobusové jízdenky bývají zahrnuty do slevových akcí. Sledujte je na internetových stránkách jednotlivých dopravců – např. Student Agency, Flixbus, PolskiBus apod. V Evropě se pak můžete napojit na síť řady dalších levných autobusových společností.

Můžete také zvolit přelet do cílové destinace, a v dané zemi se pak přepravovat buď autobusy, nebo vlakem. Ideální je vždy nakupovat jízdenky u místních dopravců, ovšem můžete také využít různé síťové jízdenky – např. na vlak Interrail, který umožňuje levněji cestovat až po 30 evropských zemích bez omezení (je nutné zvolit délku platnosti jízdenky).

Hotely.

Jestliže chcete levněji bydlet v hotelu, hostelu či penzionu, můžete hledat nejlepší možnou cenu na různých rezervačních internetových serverech – nejoblíbenější je Booking.com, kde si můžete zvolené ubytování za výhodnou cenu rovnou rezervovat. Často se přitom platí až přímo na místě, jen je potřeba pro ověření zadat údaje platební karty.

Další rezervační systémy umožňující najít levnější ubytování jsou Hotels.com, HotelsCombined.com aAgoda.com, využít můžete i porovnávací služby jako Kayak.com, Tripadvisor.com či Expedia.com. Existuje i systém HotelTonight, kde si můžete rezervovat ubytování na poslední chvíli (jde o mobilní aplikaci pro operační systémy iOS a Android v mobilech a tabletech).

Pamatujte na to, že ceny v rezervačních systémech se mohou zvýšit kvůli dalším poplatkům, typicky například po připočtení místních ubytovacích tax, různých servisních poplatků apod.

Ubytování v soukromí.

Když netrváte na hotelovém typu ubytování, můžete velmi výhodně bydlet i v bytě nebo domě, a to díky službě Airbnb.com, kde nabízejí majitelé svou nemovitost ke krátkodobému pronájmu turistům. Nemusíte se přitom bát, že byste šli do úplně neznámého prostředí – na webu služby najdete fotografie domu či bytu i blízkého okolí, stejně jako komentáře od hostů k hostitelům a úrovni ubytování.

Ubytovat se přes Airbnb.com se vám finančně rozhodně vyplatí. Pokud se chystáte např. do New Yorku, je výrazně levnější ubytovat se v některém z nabízených bytů na Manhattanu než v hotelu. Cestovatelé, kteří chtějí v New Yorku bydlet v hotelu, často kvůli ceně volí čtvrtě Brooklyn či Queens a Manhattanu se vyhýbají. To ale zabere spoustu ča
su kvůli cestování – zatímco když přes Airbnb zvolíte byt přímo na Manhattanu, ušetříte čas i peníze.

Podobné to bývá i v jiných destinacích, důležité je ale rezervovat si ubytování s dostatečným předstihem, zvláště pokud se chystáte cestovat během svátků či v hlavní sezoně. Ale to koneckonců platí i o hotelech.

Ubytování zdarma.

Existuje i možnost, jak se v cizí zemi ubytovat zdarma. A to díky službám jako CouchSurfing neboHospitality Club. Nečekejte ovšem hotelový komfort či vlastní byt/dům. Budete bydlet u místních a nemusíte přitom mít k dispozici vlastní pokoj, ale třeba jen pohovku v obývacím pokoji. Je dobrým zvykem odvděčit se hostiteli – pozvěte jej na drink, dejte mu nějaký dárek nebo mu alespoň vřele poděkujte.

Atrakce.

Pokud chcete na cestách navštívit muzea a další památky, připravte se už dopředu a nakupte vstupenky přes internet. Vyhnete se tak frontám přímo na místě, a navíc můžete i ušetřit, často výrazně. Řada měst totiž nabízí turistické karty, v rámci nichž je možné navštívit mnoho různých památek. Než ale koupíte kartu, zjistěte si, zda ji opravdu využijete a zda se vám při návštěvě menšího počtu památek cenově vyplatí.

Dále není potřeba si před cestou kupovat průvodce, protože si je můžete půjčit v knihovně. Ani mapy už dnes nejsou potřeba – stačí si je stáhnout do mobilu nebo tabletu a ušetříte. Do telefonu si stáhněte také aplikaci Google Překladač, který zvládne jakž takž offline překládat mezi 80 různými jazyky. Slovník tedy také můžete nechat doma.

V různých městech po Evropě i ve světě existují navíc programy místních patriotů, kteří nabízejí pěší prohlídky zdarma. Místní vás provedou po městě a ukážou vám i zapadlejší místa, která se do průvodců nevešla. Přestože jsou prohlídky zdarma, je zvykem v případě spokojenosti zaplatit pár eur či dolarů. Přehled těchto prohlídek najdete na www.freecitytour.com.

Sdílet článek