Představa deseti hodin strávených v autě, kdy se pak další dva dny z cesty vzpamatováváte, vás neláká. Létání neholdujete. Co teď, když termín dovolené už je na dosah? Zkrátka zůstaňte doma. I takové volno má své kouzlo. Abyste si jej však maximálně užili, je i v tomto případě dobré připravit si určitý itinerář.
Každou noc zpátky ve své posteli, a přesto si můžete lidově řečeno „vyčistit hlavu“ tak, jako byste byli minimálně týden pryč. V anglicky mluvících zemích mají pro tento způsob trávení dovolené dokonce i speciální výraz. Zkuste letos „Staycation“.

V žádném případě totiž nemusíte podlehnout všeobecné „masáži“ a jezdit rok co rok k moři jen proto, že by to tak mělo být. Důvodem, proč se nevydávat stovky kilometrů daleko, může přece být i to, že se vám prostě nikam nechce a že nejste v jádru cestovatelé.

Dovolená doma je rozumným řešením i v případě, když máte v plánu jiné velké a důležité výdaje, třeba rekonstrukci. Domácí rozpočet nemusíte napínat na maximum. Plusy v Staycation najdou třeba i environmentálně smýšlející jedinci – svou ekologickou stopu oproti cestě letadlem přes půlku zeměkoule snížíte na minimum.

Přečtěte si také

Jak ušetřit na zábavě

2 minuty čtení
I takováto dovolená však vyžaduje plán, co budete dělat, a dodržování určitých zásad. Máme proto několik tipů, jak si prázdninovou zábavu doma pořádně užít.

Dobře plánujte aneb Kam na výlety

V prvé řadě si uvědomte, že máte dovolenou. Nemusíte se tedy honit po okolí, ale zvlášť pokud jsou vašimi parťáky vaši junioři, nějakou zábavu pro děti, resp. pro celou rodinu, by to chtělo. V létě se pořádá spousta akcí, případně jistě máte v dosahu několika desítek kilometrů nějaký ten „rest“ – hrad či zámek, který jste ještě nenavštívili, neobjevené koupaliště či cyklostezku, kterou jste zatím neprojeli, přátelé, které máte v plánu už několik měsíců navštívit. Dlouho jste nebyli na houbách či borůvkách… Směle do toho, máte ideální příležitost!

Stanovte si rozpočet

Sice budete doma, ale zadarmo to taky nebude. Ke standardním výdajům nejspíše přibydou zvýšené náklady na benzin, vstupy do turistických míst, případně jídlo v restauracích. Nemusíte přepočítávat každou korunu – máte prázdniny, ale určitý limit je dobré si stanovit stejně jako na klasické „výjezdní“ dovolené.

Žádný telefon a počítač

Kontakt s počítačem a chytrým telefonem se snažte omezit na minimum. Máte ideální příležitost na off-line detox. Rozhodně nemusíte být neustále na příjmu, i když jste zůstali doma. Pracovní záležitosti, včetně e-mailů si nechte „až po svém návratu“. Někdy to svádí „jen se podívám“, řeknete si. Jenže rázem jste myšlenkami zpátky v práci. Pracovní telefon nechte také, pokud možno, pár dní odpočívat. Žádné sankce a pokuty vám v tomto případě nehrozí. Jste přece na dovolené.

Přehlížejte, přehlížejte, přehlížejte

Můžete sice tento čas strávit i generálním úklidem celého bytu či domu, včetně zahrady. Na druhou stranu si tak nejspíše moc neodpočinete. Domácí práce vám rozhodně neutečou, berte to tak, jako byste odjeli pryč.

Co dělat v létě při špatném počasí

Jistě nechcete od dětí slyšet otázku: „Co mám dělat, když se nudím?“ Ta by mohla padnout třeba v případě nepříznivého počasí. Udělejte si domácí kino. Jistě máte několik filmů, které jste si chtěli pustit, ale v běžném režimu není čas. Vytáhněte karty a stolní společenské hry. Kdy jste je s dětmi hráli naposled?

Sdílet článek