Další vlna kotlíkových dotací je tady! Díky programu můžete získat nejen podstatný finanční příspěvek na výměnu starého kotle, ale i dobrý pocit, že jste udělali krok ke zlepšení našeho životního prostředí.
Na znečištěném ovzduší v České republice se velkou měrou podílejí neekologické, nejčastěji uhelné kotle. Ministerstvo životního prostředí proto již několik let přispívá majitelům rodinných domků na nákup nového zařízení takzvanými kotlíkovými dotacemi, a to částkou ve výši 75 až 80 % z pořizovací ceny, což může představovat až 120 000 korun podle druhu instalovaného tepelného zdroje.

Pro ty nejvíc znečištěné obce můžete získat bonus 7 500 Kč, seznam prioritních obcí naleznete stránkách Státního fondu životního prostředí. Cílem programu kotlíkové dotace je do roku 2020 nahradit alespoň 80 000 z celkových 350 000 neekologických kotlů.

Jaké jsou podmínky kotlíkové dotace?

O dotaci mohou žádat fyzické osoby – majitelé rodinných domů s nejvýše třemi bytovými jednotkami. Dotované zařízení musí splňovat podmínky evropské směrnice o ekodesignu stanovující limitní emisní hodnoty. Podpora se již nadále nevztahuje na výměnu stávajících kotlů za kotle kombinované s ručním přikládáním a za kotle spalující výhradně uhlí. Podpora se již nadále neposkytuje na výměnu stávajících kotlů 3. a vyšší emisní třídy, pouze na kotle 1. a 2. třídy (nebo neurčené emisní třídy), ani na instalace solárně-termických soustav, a to ani v kombinaci s výměnou zdroje tepla. Do žádosti o dotaci lze nově zahrnout také náklady na související stavební práce – např. komín a otopná soustava. O dotaci je možné žádat zpětně. Zpětné proplácení dotací bude probíhat na základě předložení dokumentace o provedení výměny kotle, a to počínaje 15. červencem 2015.  Pro získání dotace již nepotřebujete provést takzvaná „mikroenergetická opatření“, tedy například izolaci oken, zateplení stropu nebo střechy či půdy. Dotace se na tato opatření nevztahuje.

Jak můžete o kotlíkovou dotaci požádat?

Veškerou administrativu kotlíkových dotací vyřizují jednotlivé kraje a jejich podmínky se mohou mírně lišit. Žádost lze podat pouze prostřednictvím elektronického formuláře, který naleznete zpravidla na internetových stránkách příslušného kraje, rovněž je dobré oslovit příslušnou specializovanou firmu, která se zabývá vyřízením kotlíkových dotací včetně kotle.
Následně je třeba dodat podepsaný papírový výtisk s povinnými přílohami. Datum a čas odeslání elektronického formuláře je rozhodující pro stanovení pořadí pro vyřízení žádosti.

Chcete-li se o kotlíkových dotacích dozvědět více, využijte informační e-mail: kotliky@sfzp.cz.

Druh kotle

Výše podpory

v %

max. podpora v Kč

Tepelné čerpadlo

80 %

120 000 Kč

Automatický kotel na biomasu

80 %

120 000 Kč

Ruční kotel na biomasu

80 %

100 000 Kč

Plynový kondenzační kotel

75 %

95 000 Kč

Automatický kombinovaný kotel na uhlí a biomasu

75 %

75 000 Kč

Občané v oblastech s nejvíce znečištěným ovzduším získají bonus ve výši 7 500 korun. Seznam prioritních obcí.pdf

Pokud jste z Královéhradeckého nebo Pardubického kraje, využijte speciální nabídku Modré pyramidy připravenou ve spolupráci s topenářskou společností Dům kotlů, a získejte kotlíkovou dotaci snadno a výhodně.
Najdete zde také adresy vzorkoven, které můžete navštívit.

Sdílet článek