Stravenkový paušál nevěští konec závodních jídelen, které představují další hlavní způsob pro zaměstnavatele, jak svým zaměstnancům poskytnout výhodné stravování. Přibývá pouze možnost přímo poslat peněžitý příspěvek, osvobozený od daní a pojistného.

Daňový balíček pro rok 2021 přináší extrémní množství změn, které se dotknou velké části zaměstnanců i OSVČ. Jednu z velmi zajímavých novinek pro zaměstnance představuje tzv. stravenkový paušál. V praxi tento paušál znamená, že místo papírových kuponů či elektronické karty dostanou zaměstnanci peníze přímo na svůj účet, se stejnými daňovými výhodami jako u klasických stravenek. Hlavním cílem je širší zpřístupnění těchto výhod i pro zaměstnance menších firem a celkové zjednodušení administrativy. Pojďme se tedy na stravenkový paušál a změny s ním spojené podívat zblízka.

Stravenky nemizí

Papírové nebo elektronické stravenky stále zůstávají jako jedna z možností, jak zaměstnancům nabídnout daňově zvýhodněné stravování. Pokud tedy firmě a zaměstnancům starý systém vyhovuje, není nutné nic měnit. Stravenkový paušál také nevěští konec závodních jídelen, které představují další hlavní způsob pro zaměstnavatele, jak svým zaměstnancům poskytnout výhodné stravování. Přibývá pouze možnost přímo poslat peněžitý příspěvek, osvobozený od daní a pojistného. Díky komplikacím ohledně schválení nového daňového balíčku se zaměstnanci této zbrusu nové výhody dočkají nejdříve v únoru 2021.

Méně byrokracie, více výhod

Dosavadní systém pro spoustu lidí funguje, tak proč cokoliv měnit? Ve skutečnosti existuje téměř 1 milion zaměstnanců, kteří nemají v současnosti přístup k jakékoliv formě daňově zvýhodněného příspěvku na stravování. To znamená, že díky stravenkovému paušálu dosáhne na tento benefit nově až čtvrtina všech českých zaměstnanců. Podle současných odhadů se chystá peněžitý paušál zavést 2 pětiny zaměstnavatelů už v 1. čtvrtletí roku 2021.

Stravenkový paušál je také jakýmsi pomyslným nástrojem boje ministryně financí Aleny Schillerové proti oligopolu, který u nás dosud držely stravenkové firmy. Místo placení jedné z velkých stravenkových firem a s tím spojenou administrativou, se mohou zaměstnavatelé soustředit čistě na poskytování benefitu zaměstnancům. S peněžitou odměnou také už nenastane situace, kdy stravence po Novém roce propadne platnost a její kompletní hodnota tedy připadne čistě jenom firmě, která jí dodala (a tím pádem většinou zahraniční matce).

Co na to restauratéři či odboráři?

Majitelé restaurací, zejména v současné nelehké situaci, stravenkový paušál vítají jako příjemnou změnu. Při placení stravenkou totiž restaurace přicházejí hned o několik procent z její hodnoty (stravenka za 80 korun například ve skutečnosti hradí restauraci jenom cca 73-75 korun). Proplacení stravenky restauraci se navíc pohybuje v řádu týdnů. Pokud tedy velká část příjmů pochází ze stravenek, trpí tím cashflow podniku. Nejen zaměstnancům a zaměstnavatelům, ale i restauratérům proto stravenkový paušál zjednoduší život.

Obavu z nového systému naopak pociťují některé odborářské organizace. Hlavním strašákem je pro ně představa, že ministerstvo začne kontrolovat, jestli peněžní příspěvek jde reálně na stravování zaměstnanců. Tím pádem by totiž byli zaměstnavatelé zahlceni účtenkami za oběd a administrativa by se jim naopak výrazně ztížila. Ministerstvo financí však uvedlo, že podobnou kontrolu rozhodně nechystá a už při současném systému není schopné zjišťovat, za co zaměstnanci utrácejí svoje stravenky.

Lidem v exekuci stravenky zůstanou

Lidé, kteří se ocitnou v exekuci, o svůj stravenkový paušál nepřijdou. Nepříjemné srážky ze mzdy se týkají pouze odměn za práci, mezi kterými není (v § 299 občanského soudního řádu) stravenkový paušál uveden. Může se tedy jednat o minimální pomoc zaměstnancům v těžké finanční situaci.

Jak celkově zhodnotit stravenkový paušál? K tomu bychom potřebovali křišťálovou kouli. Někteří odborníci se obávají výpadku, který toto daňové zvýhodnění způsobí v již tak napínaném rozpočtu. Lze však očekávat, že zvýšením nákupní síly domácností se peníze státu z velké části vrátí skrze domácí ekonomiku.

Sdílet článek