První zářijový den s sebou přinesl začátek topné sezony, to však neznamená, že se radiátory ihned zahřejí. Pokud se udrží příjemné venkovní teploty, jak slibují předpovědi, ještě si chvíli počkáme. Mezitím si můžete zkontrolovat stav radiátorů a napravit případné nedostatky.

Vyhláška počítá s podzimními výkyvy teplot

Datum samo o sobě ještě nic neznamená. Dodavatel začne pouštět teplo do radiátorů, teprve když klesne průměrná denní teplota venkovního vzduchu dva po sobě následující dny pod +13 °C, přičemž předpověď nehlásí výrazné oteplení. Pokud se zahájí dodávka tepla a posléze dojde k výraznému oteplení, umožňuje vyhláška teplárnám opět vytápění přerušit. S podzimními výkyvy počasí tedy můžeme čekat střídání studených a teplých radiátorů. 

Vyčistěte radiátory, zkontrolujte hlavice

Podzim je za dveřmi, ale ještě stihnete rychlou kontrolu a případné ošetření topení. Jak uvést radiátory do perfektního stavu?

Pokud jsou na radiátorech viditelné stopy rzi, topení zbruste a očistěte od veškerých nečistot. Silně poškozená místa natřete základním nátěrem antikorozní barvou. Nakonec natřete celý povrch vrchní barvou. Protočte všechny termostatické hlavice na radiátorech. Jejich pohyb by měl být hladký a bezproblémový. Vadné hlavice vyměňte.

Nezapomeňte na odvzdušnění radiátorů

Až se začne opravdu topit, je třeba přistoupit k odvzdušnění radiátorů, které vyžaduje v bytových domech spolupráci. Všichni obyvatelé jednotek na jedné stoupačce by měli současně otevřít termoventily na nejvyšší možnou hodnotu (nejčastěji hodnotu 5). Díky tomu vzduch i z nejnižších pater vystoupá vzhůru k radiátorům s ručními výpustními ventily. Poté přichází na řadu ruční odvzdušnění radiátorů.

TIP Daniela Nového ze společnosti ista Česká republika

Radiátory je možné osadit automatickými odvzdušňovacími ventily. Tyto speciální ventily se instalují v bytech v nejvyšším, případně dvou nejvyšších podlažích.

Více informací najdete ZDE.

Sdílet článek