Zaměstnanci si měsíčně přijdou na stovky až tisíce korun navíc. Rozdíl vzniká kvůli výrazně nižší 15 % dani před slevou i zvýšené slevě na poplatníka.

Daňový balíček pro rok 2021 si v minulém roce prošel těžkou cestou, ale nakonec byl schválen. Nejkontroverznější položkou, kterou se snažila vláda prosadit, bylo zrušení tzv. superhrubé mzdy. Od 1. ledna je nový daňový balíček součástí Sbírky zákonů a začíná tedy platit, včetně zrušení superhrubé mzdy. Kromě toho se také o 3 tisíce korun zvyšuje základní daňová sleva na poplatníka (ta zůstávala dosud nezměněná od roku 2008, i přes inflaci). V dalším roce by se sleva měla sleva zvýšit opět o 3 tisíce. Jak se ale všechny tyto změny reálně projeví na výplatě zaměstnanců?

Krátká historie superhrubé mzdy

Superhrubá mzda byla výsledkem daňové reformy v roce 2008. Zjednodušeně řečeno je superhrubá mzda spojením jak hrubé mzdy (příjmy ze závislé činnosti), tak částky odvedené na sociální a zdravotní pojištění zaměstnance. Daň z příjmu se od roku 2008 počítala jako 15 % ze superhrubé, nikoliv pouze hrubé mzdy.

Při svém zavedení za vlády Mirka Topolánka byla superhrubá mzda považována za dočasné řešení a o její zrušení usilovalo hned několik následujících vlád (mimo jiné už vláda Petra Nečase od roku 2010). Současné změny nakonec prosadilo hnutí ANO s podporou ODS. Vládní ČSSD se zrušením superhrubé mzdy nesouhlasilo, především kvůli vypadnutí značného množství prostředků ze státního rozpočtu. Stát by měl přijít o přibližně 100 miliard korun, což by se mohlo projevit na zhoršení dopravní infrastruktury a jiných státem řízených oblastech. ANO a ODS však očekávají, že zrušení superhrubé mzdy napumpuje nové příjmy zaměstnanců zpět do české ekonomiky a pomůže jejímu růstu.

Přečtěte si také

O kolik si reálně polepšíte

Zaměstnanci si měsíčně přijdou na stovky až tisíce korun navíc. Rozdíl vzniká kvůli výrazně nižší 15 % dani před slevou i zvýšené slevě na poplatníka. Tak například, pokud si každý měsíc vyděláte hrubou mzdu 20 tisíc korun, nebude se do výpočtu daně započítávat zaměstnavatelem odvedené pojistné. Na vašem účtu přistane čistá mzda 17 120 korun, což je o 1 120 korun více, než by tomu bylo v minulém roce.

Obecně platí, že čím vyšší hrubá mzda, tím větší je částka, o kterou si polepší zaměstnanci na čisté mzdě. Nesmíme však zapomenout na zvýšené danění 23 % u vysokých příjmů, do kterého se započítávají také příjmy z pronájmu nemovitosti či kapitálové příjmy.

I podnikatelé si o něco polepší, díky zvýšení základní slevy na poplatníka. Tu mohou využít příští rok, při podání daňového přiznání za rok 2021 (v případě, že nezažádali o novou možnost paušální platby).

Nová minimální mzda

Kromě zrušení superhrubé mzdy také dochází k pravidelnému zvýšení minimální mzdy. Ta pro letošek činí 15 200 korun. V návaznosti na minimální mzdu se mění částky, které musí zaměstnavatelé a OSVČ odvádět zdravotním pojišťovnám a ČSSZ. Spolu s minimální mzdou roste také tzv. zaručená mzda, která se týká profesí v soukromém sektoru. Zaručená mzda stanovuje nejnižší cenu práce, která je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti.

Už se vám ze všech těch mezd a čísel točí hlava? Reálně se pro zaměstnance především změní částka na výplatní pásce, která poroste. Nový daňový balíček potěší i řidiče, protože se v něm objevuje snížení sazby spotřební daně na motorové nafty. Celkově lze tedy říct, že se jedná o pozitivní krok pro jednotlivce, který snad nebude mít negativní dopad na celkovou ekonomickou situaci státu. Uvidíme, s jakými změnami přijde nová vláda v tomto roce.

Sdílet článek