V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.
V Česku má uzavřené stavební spoření zhruba třetina populace, tedy asi 3,2 milionu klientů. Z celkového objemu vkladů mají stavební spořitelny 15procentní podíl a u úvěrů na bydlení pětinový podíl.

„Jsem velmi potěšen, že Česko dnes již patří mezi země s tradičním a stabilním systémem stavebního spoření,“ říká Jan Jeníček. Předseda AČSS Jiří Šedivý, tajemník asociace, jej pak doplňuje: „České stavebko se dnes v mezinárodním srovnání řadí na třetí pozici za Rakousko a Německo, a to jak z hlediska počtu smluv, tak při pohledu na penetraci produktu v zemi či podle objemu spravovaných vkladů.“

Výkonný ředitel Evropského sdružení stavebních spořitelen Christian König na zasedání kritizoval politiku Evropské centrální banky. Nastavení nulových úrokových sazeb podle něj poškozuje trh s bydlením a postoj lidí ke spoření.

„Kvůli nízkým úrokovým sazbám jsou reálné výnosy v Evropě u spořicích produktů záporné, a to i u dlouhodobějších vkladů. Navíc k tomu rostou ceny nemovitostí rychleji než příjmy domácností,“ uvedl a dodal: „Před rokem 2016 se v zemích eurozóny dosahovalo prakticky vždy kladných reálných výnosů. Pokud se dnešní vývoj nezmění, mohlo by ve výsledku dojít k narušení motivace lidí spořit. Pro trhy s bydlením jsou však vlastní úspory velmi důležité, spoření představuje akumulaci kapitálu potřebnou pro budoucí úvěr.“

Česka se však kritika ECB přímo netýká, a to díky vlastní měnové politice. Základní úroková sazba ČNB činí dvě procenta. Na druhou stranu i u nás je růst cen nemovitostí vyšší než růst příjmů a řada typů vkladů má po započtení inflace výnosy záporné. Stavební spoření si ale v Česku stojí velmi dobře. Při úložce 1 700 Kč měsíčně a započtení státní podpory se zhodnocení vkladů pohybuje okolo 3,5 procenta ročně.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home! Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení. Aplikaci najdete v App Store nebo Google Play. Aplikace je ke stažení zdarma.

Sdílet článek