Kdo chce v dnešní době bydlet ve vlastním, měl by se dopředu připravit, resp. začít včas spořit. Ideálním způsobem je stavební spoření.
Začalo to významným omezením stoprocentních hypoték a dále přísnějšími požadavky na vlastní zdroje, od října 2018 platí doporučení ČNB, a tedy limity na poměr splátek k čistým měsíčním příjmům a celkové zadlužení žadatelů o hypotéku. Realita vlastního bydlení se tak pro mnohé může stát spíše nesplnitelným snem. Existuje řešení? Ano.

Je jím zodpovědný přístup a plánování budoucnosti. Vždyť právě k tomu mají vést doporučení ČNB. Tak třeba přísnější požadavek na vlastní zdroje – zájemci o vlastní byt či dům mu mohou dostát například spořením, konkrétně třeba prostřednictvím smlouvy o stavebním spoření. Možnost spoření a jistota budoucího výhodného úvěru je tak ideální.

A stavební spořitelny i budoucí majitelé nemovitostí jsou si toho vědomi. V loňském roce došlo poprvé od roku 2010 k meziročnímu nárůstu objemu poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření a tento trend pokračuje nadále. Od ledna do října roku 2018 poskytly stavební spořitelny úvěry za 62,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o zhruba čtvrtinu. Zároveň spořitelny uzavřely 372 000 nových smluv, meziročně o 15 procent více.

Ovšem i na úvěry ze stavebního spoření zajištěné nemovitostí se vztahují stejná doporučení jako na hypotéky – mít 20 % vlastních zdrojů a zároveň dostát limitům celkového zadlužení vůči čistému příjmu.

Návrat na výsluní?

Od roku 2010 byly úvěry ze stavebního spoření, z nichž většinu tvoří tzv. překlenovací úvěry, na ústupu. Důvod byl prostý – stále se snižující úrokové sazby hypoték, které se při svých minimech dostaly dle Hypoindexu až na průměrnou sazbu 1,77 % (v prosinci 2016).

Od loňského roku se ale karta začíná obracet – pro některé je právě stavební spoření, resp. úvěr z něj, zajímavou možností financování.

Nejen na rekonstrukci

Většina úvěrů, které poskytovaly stavební spořitelny v minulosti, byly nezajištěné úvěry. Tedy spíše menší úvěry, které lidé používali především na menší rekonstrukce. Dnes se úvěry ze stavebního spoření vracejí na výsluní jako produkt, který je atraktivní jak pro rekonstrukce, tak pro financování bydlení samotného. 

Věděli jste, že…

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Hypoteční banky si naopak na úvěr klientovi většinou půjčují. Úroky pak závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Ještě atraktivnější

Stavební spořitelny navíc přicházejí s novinkami, které jejich produkty dělají ještě zajímavějšími. Stavební spoření tak posiluje i jako produkt, který dobře zhodnotí úspory – úroky na hypotékách banky navyšují, ale na spořicích účtech a termínovaných vkladech zatím rostou jen opravdu velmi pozvolna.

Spořitelny svou atraktivitu navíc ještě navyšují nejrůznějšími akcemi – často před koncem roku – nebo zvyšováním úrokových sazeb z vkladů. Trendem pro zvyšování atraktivity úvěrů je i navyšování limitu pro maximální nezajištěnou částku.

Sdílet článek