Z hlediska oblíbenosti finančních produktů, jejichž prostřednictvím lidé v České republice zhodnocují své úspory, nemá stavební spoření konkurenci. Prokázal to další, nedávno vydaný Barometr obliby spořicích produktů.
Stavební spoření, v jehož rámci je možné získat také státní podporu, si nejen udrželo první příčku, ale jeho obliba jako jediného produktu dokonce dlouhodobě překračuje 50 procent a aktuálně dosahuje téměř 60 procent.

Na dalších místech skončilo penzijní spoření s 50 procenty, kam se vyšplhaly také drahé kovy. Od začátku roku roste popularita životního pojištění, které si za poslední tři čtvrtletí polepšilo o 7 procentních bodů a skončilo na úrovni 40 procent.

Za pozornost nepochybně stojí i stagnace držení úspor mimo finanční instituce, které barometr nazývá spořením do matrace. „Nevýhodou schraňování peněz doma v hotovosti či na běžném účtu s téměř nulovým úročením je fakt, že jejich reálná hodnota klesá. Meziroční míra inflace, která nemilosrdně snižuje reálnou hodnotu úspor, totiž nyní dosahuje 2,9 %,“ vysvětlil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Sdílet článek