Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření stoupl meziročně dle údajů za první pololetí o tři procenta, celkem jich spořitelny uzavřely v pololetí 241 000. Poklesl naopak zájem o úvěry od stavebních spořitelen – v meziročním srovnání zhruba o třetinu. 
Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) by měl obdobný vývoj pokračovat i po zbytek roku. „Na základě vývoje v první polovině roku předpokládáme, že se letos vrátí čísla úvěrů od stavebních spořitelen k běžnému stavu. Očekáváme, že celková hodnota úvěrů letos dosáhne zhruba úrovně z roku 2017, tedy 55 miliard korun,“ uvádí tajemník asociace Jiří Šedivý.

Loňský rok byl z hlediska úvěrů výjimečný. Stavební spořitelny poskytly úvěry v celkové hodnotě 67,4 miliardy korun, což představovalo meziroční nárůst o 22 %. Podle Šedivého čísla již od začátku roku naznačovala, že se v objemech nepodaří navázat na loňské mimořádné výsledky. Těm totiž pomohla mimo jiné snaha lidí předzásobit se úvěry před nástupem nových regulací České národní banky.

Víte, že…

Úvěry poskytují stavební spořitelny ze svých zdrojů, resp. z klientských vkladů. Banky si naopak na úvěry samy musí půjčovat.

Stavební spoření a nové smlouvy

Pozitivně však vypadá vývoj počtu nově uzavřených smluv, na kterém mají právě nová opatření ze strany ČNB také svůj podíl. „Předpokládáme, že v letošním roce prolomí počet nově uzavřených obchodů hranici půl milionu smluv. Rostoucí trend potvrzují čísla za první pololetí. Je vidět, že lidé si chtějí spořit a mít po ruce finanční prostředky, které by mohli využít na bydlení,“ konstatuje Šedivý.

Tip Rádce na finance

Ještě nemáte smlouvu o stavebním spoření? Obraťte se na specialisty Modré pyramidy. Rádi vám poradí, jak smlouvu nastavit, ať už si přejete výhodně spořit, nebo plánujete vlastní bydlení.

Sdílet článek