Češi se i po čtvrtstoletí v tržní ekonomice pořád perou s čísly. A to se jim může dříve nebo později vymstít – zvlášť pokud se v oblasti financí spoléhají sami na sebe. Možná vás zaskočí, že podle nového zjištění téměř polovina Čechů nedokáže správně vypočítat dvouprocentní úrok ze sta korun.
Vyplývá to z průzkumu finanční gramotnosti, který uskutečnila agentura ppm factum pro ministerstvo financí podle metodiky OECD. Kromě „zkoušení“ z úroků lidé odpovídali na otázky, které odkryly jejich finanční znalosti. Ukázalo se, že tyto znalosti chybí 52 procentům Čechů. Potíže jim dělaly už základní pojmy, například úrok, inflace či RPSN.

České domácnosti se podle zjištění z průzkumu zlepšily ve vytváření finančních rezerv pro případy, že by přišly o hlavní zdroj příjmů, ale nijak výrazně. Svoje náklady by dokázalo tři měsíce hradit jen 48 procent domácností (před šesti lety to bylo 41 procent). Patnáct procent domácností pak nemá žádnou rezervu. Téměř 40 procent lidí přitom uvedlo, že neví, co by v případě výpadku hlavního příjmu dělali.

Aktivně spoří 80 procent lidí, ale ukládají peníze v hotovosti nebo na běžný účet, což nepřináší prakticky žádné zhodnocení. Investují jen tři procenta Čechů. Lidé se totiž stále spoléhají na pomoc státu ve stáří – se státním důchodem počítá celých 85 procent lidí.

Další zjištění, která vyplynula z průzkumu, najdete na ihned.cz.

Přečtěte si také: Jak naučit děti finanční gramotnosti?

Sdílet článek